Co je nového v našem Áčku...

Hlavní trenér mužstva Jan Běloch shrnuje v obsáhlém rozhovoru zimní přípravu, přípravné zápasy, očekávání před restartem soutěže, ale i účast našich hráčů v reprezentačních výběrech. 

Před mužstvem je již finální týden zimní přípravy, kdy jste ji odstartovali?

„Společnou část přípravy jsme začali hned v pondělí 2. ledna a od té doby jsme měli vlastně až do dalšího pondělí sedmkrát dvoufázový trénink s jedním volným dnem. Věnovali jsme se nabírání kondice, pracovali jsme hodně v posilovně, na hřišti jsme se věnovali individuálním činnostem a práci v malých skupinkách.“

 

Přes vánoční svátky měli hráči úplně volno, nebo je čekal nějaký individuální program?

„Chtěli jsme, aby si přes Vánoce hráči hlavně oddechli od házené, nějakého běhání. Domluvili jsme se s naším kondičním trenérem, abychom předešli možnému riziku svalových problémů na začátku přípravy, tak volno proložíme třemi tréninky v posilovně. Hráči tak měli individuální formou připravený plán do posilovny, který si splnili. Asi se nám to vyplatilo, protože na začátku přípravy jsme žádné svalové problémy neměli.“

 

Když už jsme zmínili zdravotní stránku, sešli jste se všichni, nebo byly nějaké komplikace, které jste museli řešit?

„Neřešili jsme žádné velké zdravotní komplikace, všechno byly nějaké drobnosti, ať už nějaké nemoci či drobná omezení v tréninku. Myslím si, že vzhledem k tomu, jak náročný byl začátek přípravy, tak jsme to zdravotně zvládli dobře.“

 

Co se týče dalšího lednového programu, co vás čekalo dále?

„Druhý týden přípravy byl pro hráče trošku volnější, protože to byl zároveň týden, kdy bylo spoustu hráčů na reprezentačních kempech, ani já jsem tu vlastně nebyl. Hráči tak měli trochu improvizovaný program, věděli jsme to, byli jsme na to připravení, i proto byl vlastně první týden tak náročný. Z kádru byli v dorostenecké reprezentaci dvě křídla, plus další hráči z řad dorostenců, kteří by mužstvo určitě doplnili. S dorostem tak bylo pět hráčů, Marian Hajko se slovenskou reprezentací, Adam Tomášek s juniory, Ákos Bendicsek doma úspěšně absolvoval vysokou školu v tomto termínu. Tréninky tak probíhaly v hodně omezeném počtu, ale myslím, že to hráči zvládli. Od dalšího týdne už nás pak čekaly přípravné zápasy.“

 

Zastavme se právě u reprezentace, neboť veselských hráčů byla u reprezentačních výběrů celá řada. Víme, že junioři sehráli bohužel neúspěšnou kvalifikaci o mistrovství světa, kde byl právě i zmiňovaný Adam Tomášek. Tak jaká byla jeho role v týmu juniorské reprezentace?

„Juniorská reprezentace měla situaci hodně ztíženou tím, že měla hodně zraněných hráčů, neodjeli tak v úplně kompletní sestavě. Adam vlastně v týmu zbyl jako jeden ze základních kamenů vítězné sestavy na Championshipu v létě. Stal se tím pádem i kapitánem týmu, byl jedním z leaderů, ať už v obraně, tak i v útoku, hrál hodně minut. Bohužel se jim kvalifikace nepovedla, prohráli oba dva zápasy, určitě se tak nevrátil moc spokojený, ale dodalo mu to určitě další elán do tréninku, a od chvíle co se vrátil tak vypadal v trénincích velmi dobře.“

Co se týče Mariana Hajka ve slovenské reprezentaci mužů, můžeme se zastavit i u něj, neboť právě slovenská reprezentace sehrála v Kutné Hoře dvojutkání proti české reprezentaci, kde jste byl i vy, jako asistent reprezentačního trenéra. Jaký jste měl dojem z jeho výkonů?

„Marian začal být zvaný do reprezentace až v posledním období, vlastně až od podzimu, kdy přestoupil do našeho oddílu, takže je v týmu stále poměrně krátce. Snaží si tak v týmu vybudovat svou pozici, pozitivní je, že teď během Vánoc měla slovenská reprezentace celkem vlastně tři kempy, a na všechny byl Marian pozvaný. To znamená, že trenéři jsou s ním asi spokojení, dostává příležitosti, postupně sbírá minuty v zápasech a zkušenosti. V prvním zápase proti České republice nenastoupil vůbec, ve druhém odehrál celý druhý poločas a myslím si, že hrál velmi dobře. Dával dvě branky, myslím, že v zápase byl velmi platným hráčem, hlavně v útočné činnosti.“

 

Na závěr nejpočetnější skupina, co se týče reprezentačních výběrů. Mluvili jsme o pěti dorostencích, můžeme si říct něco i k těmto hráčům, kteří jsou aktuálně vlastně pravidelně zváni na reprezentační akce této kategorie?

„Dorostenci vlastně absolvovali rovněž kemp v Kutné Hoře, stejně jako my s mužskou reprezentací. Navíc také sehráli přípravné zápasy proti slovenské reprezentaci, takže jsme oba zápasy viděli přímo v hale. Kromě hráčů tam byl i náš trenér Robo Barta, který rovněž plní roli asistenta v týmu s Jirkou Hynkem. Naši kluci hrají v týmu velmi důležitou roli. Vzal bych to jmenovitě od Pavla Ogouna, který je v týmu myslím si velmi dominantní na pozici pivota. Hraje velkou minutáž, je důležitou postavou v obraně i útoku a obzvlášť druhý zápas se Slovenskem se mu hodně povedl. V tomto zápase byl klíčovým hráčem a jeho výkon měl výborné parametry, moc dobře se na to koukalo.

Co se týče ostatních hráčů, Ondra Štěpán je tam dlouhodobě jednoznačná jednička na pozici levého křídla. Podává stabilní výkony, tak jak Ondru můžeme znát z našeho oddílu, je strašně poctivý, velmi dobře brání, neustále se zlepšuje ve střelbě. Myslím si, že trenéři jsou s ním spokojení, a každý kdo má Ondru v týmu, tak takové hráče mají trenéři rádi a je vidět, že v reprezentačním týmu má velmi silnou pozici.

Na druhém křídle Radek Navrátil, ten plní roli dvojky na svém postu za Filipem Matoušem. Ovšem hned v prvním zápase, kde Radek nastoupil, měl velmi dobré momenty. Myslím, že si tím i řekl o příležitost do druhého zápasu, do kterého nastoupil v základní sestavě. Zase měl v zápase dobré momenty, ale bohužel je stále střídá se slabšími momenty, potřebuje si tu výkonost trošku ustálit, aby to stačilo na tu úroveň v reprezentaci i u nás v Extralize. Je vidět, že na to potenciál má, ale musí svou výkonost stabilizovat, aby mohl být dlouhodobě v základní sestavě.

Další zástupci jsou na pozici spojek, v reprezentaci oba primárně plní roli středních spojek a to David Flajsar a Marek Popela. Marek je dlouhodobě kapitán týmu, má podle mě velmi důležitou roli v hierarchii týmu, v kabině, v tom jak ten tým funguje. První zápas se mu povedl výrazně lépe než ten druhý, hrál v základu, jeho přínos byl v zápase velký. Druhý zápas už tak povedený neměl, bylo vidět, že v něm asi nebyl úplně ve své kůži, ale pořád je to asi první spojka v očích trenérů. Každým srazem si svoji pozici upevňuje. Když vlastně reprezentace začínala, tak v týmu ani nebyl, ale postupně si svými výkony a přístupem řekl až o pozici kapitána, což si myslím svědčí o jeho cestě a o tom, že na sobě dobře pracuje.

V neposlední řadě David Flajsar, který v mých očích udělal v poslední době zase nějaký pokrok, co se týká hry jedna na jedna. Není to úplně typická střední spojka, je to hráč, který dokáže hrát na levé i střední spojce. V reprezentaci je využíván hlavně na té střední a v zápasech měl velký přínos ve spolupráci s pivotem a ve střelbě, což jsou teď asi jeho nejsilnější stránky. Myslím si, že po situacích jedna na jedna a střelbě z takových těžších pozic dokázal dát důležité branky. Hrál hodně spoluprací s Pavlem Ogounem, kde se možná právě projevilo a bylo vidět, že jsou spolu zvyklí hrát z oddílu, a na jejich spolupráce se koukalo velmi dobře.“

Mluvili jsme teď právě o Davidu Flajsarovi, který v posledních týdnech dostal rovněž několik šancí v zápasech extraligového áčka. Připravoval se s vámi i v rámci zimní přípravy, jak to vypadá s jeho případným dalším působení v extraligovém týmu?

„Před sezonou jsme asi úplně nečekali, že bychom brali další hráče z ročníku 2004 kromě těch, které už jsme zařadili do kádru před sezonou, a David mezi nimi nebyl. V průběhu podzimní části se mu naskytla příležitost v některých pohárových zápasech, potom vlastně i v lize a ve všech předvedl velmi dobré výkony. Postupem času si v týmu vybudoval nějakou pozici a mockrát nám dokázal pomoci. Pro hráče je vždy ten start v lize možná trošku jednodušší, protože je neokoukaný, týmy se na něj nechystají. Teď to bude mít čím dál těžší, ale v tréninku pracuje dobře. My se budeme snažit najít co nejoptimálnější cestu pro jeho vývoj, abychom ho nezastavili. Nechceme, aby byl v áčku třeba sedmá spojka, budeme radši, když bude hrát velkou minutáž v dorostu. Když budeme cítit, že nám v zápasech může pomoci, tak se bude objevovat i v zápasech áčka. Bude to také samozřejmě záležet na tom, jakou bude mít sportovní úroveň a kvalitu a přistup v tréninku.“

 

Jaký další program vás čekal po návratu z reprezentačních akcí, odehráli jste nějaké přípravné zápasy?

„Sehráli jsme tři přípravné zápasy a vlastně to bylo v týdnu, kdy jsme se konečně sešli společně, ale pořád ne v kompletní sestavě. První zápas byl proti ŠKP Bratislava, kde jsme dali šanci širšímu kádru, kde právě nastoupilo všech pět dorosteneckých reprezentantů, ty jsme dále doplnili některými mladšími nebo ne tak vytíženými hráči z áčka. Klíčoví hráči dostali na tento zápas volno. Chtěli jsme v zápase zvítězit, ale zároveň jsme chtěli vidět, jak se hráči popasují s mužskou házenou a jak dokáží zvládnout zápas právě bez těch leaderů. To se jim povedlo, zápas dokázali vyhrát, což je pozitivní. Myslím, že tam ale stále byly v herním výkonu velké rezervy a že ti hráči jsou schopní hrát na vyšší úrovni. Jsem přesvědčený o tom, když je vidím pravidelně hrát v lize, že mají větší potenciál, než co v zápase předvedli, a přesto dokázali porazit extraligový tým ze Slovenska a určitě ukázali, že mohou být budoucností našeho oddílu.“

Ve stejném týdnu, vlastně jen o dva dny později, jste se vydali do Vídně, kde jste proti týmu Westwien odehráli další zápas. Řekl byste něco více k soupeři, protože rakouská liga a její úroveň není všem fanouškům úplně známá?

„Rakouská liga je na velmi dobré úrovni. Myslím si, že je o trošku výše, než je česká Extraliga, ale ten rozdíl není nějak markantní. Obecně mají rakouské týmy o něco lepší finanční zázemí, než máme my v Čechách. Jsou to týmy, s kterými můžeme hrát, určitě je můžeme porazit. Možná naše nejlepší týmy by dokázaly ty rakouské i pravidelně porážet. Pro nás byl Westwien silný soupeř, známe je z letní přípravy, po které nastartovali letošní sezonu výborně, možná až nad jejich vlastní očekávání. V současné chvíli jsou druzí v tabulce, což jak nám sami potvrdili, je obrovský úspěch. V zimě měli šest rakouských reprezentantů v kádru, což jsou primárně jejich odchovanci. To si myslím je také veliký úspěch jejich mládeže. V těch zápasech, co jsme spolu odehráli, to bylo vidět. Westwien má z mého pohledu aktuálně výborný tým v tom, že mají podobné návyky. Hráči jsou typologicky podobní, takže si rozumějí. Možná jim pak chybí větší variabilita, ale v tom co hrají a co umí, jsou hrozně silní. Byli velmi dobří v činnostech jedna na jedna, dokázali i v těžkých pozicích v kontaktu hrát dál s balonem, vidět další řešení. To nám v zápasech dělalo velký problém, ale byla to pro nás výborná prověrka, protože jsme se v těchto věcech museli posunout. Museli jsme posunout naši agresivitu možná ještě výše než je v naší lize a to je jenom dobře, a proto jsme s tímto týmem chtěli hrát.“

Když se podíváme na zápasy proti Westwien pohledem výkonů a výsledků, jak byste je ohodnotil?

„Pokud to vezmu obecně, nejpozitivnější je, když vezmeme zápasy poločas po poločasu, tak každý další poločas jsme byli lepší. To znamená, že první poločas ve Vídni byl velmi špatný, tam se mi náš výkon moc nelíbil. Nebyli jsme důrazní, byli jsme ve všem pomalejší, ať už v pohybu, v přemýšlení, v obranné i útočné části, v přechodu do útoku i obrany. Zaostávali jsme ve všem. Postupně jsme se v dvojzápase lepšili. Bylo vidět, že jsme nemohli trénovat 6na6, protože jsme hráče neměli pohromadě. Bylo to pro nás velmi těžké, ale zároveň Westwien to také neměli jednoduché, protože měli podmínky obdobně ztížené. V domácí odvetě jsme si dali nějaké cíle, co zlepšit a hráči to velmi dobře plnili, hlavně v útočné fázi si myslím, že jsme udělali velký pokrok. Vlastně během 24 hodin tam hráči dokázali realizovat několik taktických pokynů a dokázali jsme myslím hrát velmi vyrovnané pasáže s naším soupeřem. Zápas jsme doma sice nedokázali vyhrát, ale myslím, že měl velkou úroveň a byla to dobrá příprava na ligu.“

 

Extraligovou soutěž vlastně začínáte už teď v sobotu, tak jak probíhá poslední týden přípravy před restartem soutěže?

„Teď do středy za sebou máme tři odpolední herní tréninky, dvě posilovny, jeden dopolední herní trénink. Konečně je to v plném počtu, všichni hráči jsou teď zdraví, relativně odpočatí po reprezentaci a těch zápasech, co jsme odehráli. To všechno je vidět na kvalitě každého jednoho tréninku a doufám, že na konci tohoto týdne budeme výrazně lepší než v zápasech s Westwien a potvrdíme to hned v úvodním zápase se Strakonicemi.“

 

Na úvod vás tedy čeká zápas, ve kterém jste papírově favorité, ale Strakonice jsou nepříjemný soupeř. Co od zápasu očekáváte?

„Zápas je pro nás rozhodně důležitý, co se týče zisku dvou bodů a postavení v tabulce. Moc dobře si uvědomujeme, že Strakonice už dokázaly sebrat body několika našim soupeřům. My nesmíme být další z nich a musíme se na tento zápas poctivě připravit, stejně jako jsme se připravili na zápas u soupeře. Víme, že jsou bojovným týmem, který má dobrý charakter. Dokáží hrát vyrovnané zápasy se soupeři, kteří jsou možná silnější než oni. Nesmíme zápas ani trochu podcenit a brát soupeře s veškerou vážností a respektem.“

Ve zbytku základní části vás čeká ještě osm zápasů, s jakým cílem jdete do této fáze sezony?

„Tabulka je strašně vyrovnaná a těžko se nám definuje nějaký cíl. Před sezonou jsme vyslovili cíl postupu do play-off, to samozřejmě platí. Postavení v tabulce nás aktuálně opravňuje k tomu, abychom do play-off spadali, ale je to strašně vyrovnané a stále zbývá osm zápasů. V kabině jsme si řekli, že to, kam budeme cílit, si řekneme po prvních čtyřech kolech, kdy máme tři soupeře z nižších pater tabulky, a v domácím prostředí celek Zubří, který je na podobné úrovni v tabulce jako my. Potom si jasně řekneme cíl, kam bychom to chtěli v posledních čtyřech kolech dotáhnout v tabulce. Nejbližší náš cíl je zvládnout první čtyři kola, která budou těžká, protože teď už bude samozřejmě každý zápas těžký. Jsme ve fázi, kdy se bude se rozhodovat o play-off. Každý tým se na to bude připravovat, všechny týmy, které budou o play-off hrát budou mít extrémní motivaci a budou sbírat body možná i proti některým silnějším týmům. My musíme tyhle zápasy zvládnout, jestli se chceme na těchto pozicích udržet nebo postavení ještě vylepšit před začátkem play-off.“

 

Naposledy jsme se v obsáhlejším rozhovoru bavili o fungování týmu v listopadu, nyní když jste u týmu už půl roku, jak vnímáte jeho posun i hráčů individuálně?

„Myslím si, že progres je vidět nejen obecně, ale třeba i tento týden ho vidím. Na začátku sezony jsme začali s tím, že jsem po hráčích chtěl hodně věcí, možná pro ně hodně nových věcí. Snažili jsme se posunout nějaké taktické uvažování hráčů právě nejen, co se týče týmu, ale i jednotlivých hráčů. Každý na sobě musí pracovat, na svých individuálních činnostech, aby je prováděli tak, aby zapadly do našeho systému a jak já si představuju. Myslím si, že hráči to chápou, ale vše chtělo a vždycky bude chtít svůj čas, aby se věci posouvaly. Hráči pracují dobře a poctivě. Věřím, že čím déle budeme spolu, a čím déle budeme pracovat, tím více to bude vidět na naší hře a doufám, že ten progres, který už za námi je, tak je teprve začátek a další nás čeká. Neboť si myslím, že hráči v sobě mají ještě velký potenciál, kam se mohou posouvat, a pořád nás budou doplňovat mladí hráči. Já jsem spokojený s tím, jak hráči pracují, a myslím si, že před sebou máme ještě velký výkonnostní růst.“

 

Když pomineme sportovní stránku, vnímáte to třeba i v atmosféře a vztazích v týmu. Jak jsme zmiňovali, v kádru se objevuje řada mladých hráčů z dorostu, tak jak to funguje po této stránce?

„Myslím si, že atmosféra je dobrá. Hráči, co doplňují tým z dorostu, jsou charakterově na dobré úrovni, takže do týmu dobře zapadají. Tohle je otázka asi spíš na hráče, jak se v kabině cítí. Já s nimi v kabině nesedím, ale z toho, jak k tomu hráči přistupují a jak se posouvají, mám pocit, že pracovní atmosféra musí být dobrá. Doufám, že se v prostředí, ve kterém pracujeme, cítí dobře, a že to, co děláme, jim dává smysl, abychom se někam posouvali. Připadá mi, že hráči tak reagují, takže předpokládám, že to tak je.“

Kromě sportovní stránky, mají se fanoušci na co těšit i mimo samotnou házenou, chystáte nějaké novinky?

„Já můžu mluvit jen o tom, co sami vidíme třeba na trénincích, a to, že se nám hala obléká do nového designu. Přibyl nám nový významný partner z regionu, hala se díky tomu také výrazně promění. Myslím, že si toho každý divák všimne už při vstupu do haly. Doufáme, že fanoušků bude zase chodit plná hala a že teď dorazíme sezonu do fáze play-off, že o něj všichni společně zabojujeme. Uděláme všechno pro to, abychom se tam dostali, a všichni, ať už naši partneři, fanoušci, podporovatelé, půjdeme jako jeden tým. Hráči a tým uděláme na hřišti všechno pro to, abychom je naší házenou bavili a získávali body, jak v domácím tak venkovním prostředí, a abychom do Nového Veselí zase přivedli play-off.“

 

Extraligovou sezonu znovu rozjedeme už tuto sobotu proti Strakonicím a to na domácí půdě!

Jaký další program čeká naše mužstvo najdete na rozpisu:

Těšíme se na vás znovu v akci v naší  ZDT Areně!

Veškeré aktuality a novinky sledujte na našich sociálních sítích!