Starší dorost - hodnocení sezóny 2017/2018!!!

Po všech peripetiích, nakonec obrovský úspěch...


72.jpg

hodnocení sezóny

 

A je to za námi…Sezóna 2017/2018 byla pro náš kolektiv velmi náročná, poučná a ukázala nám přesně naše nedostatky, ale i silné stránky. Naši první společnou sezónu ve starším dorostu bych rozdělil do dvou části:

  1. Hodnocení výsledků, které jsme dosáhli
  2. Hodnocení družstva, výkonnostní růst hráčů, plnění plánů, přístup hráčů…

Co se týče výsledků, které jsme vybojovali (2. místo v ČR lize a 2. místo v ČS pohárů), může být spokojenost. Myslím si, že jsme z kádru dostali maximum. Stačí, když vezmeme do úvahy, že kromě Zubří byl i tento rok obrovský boj o druhé místo v dorostenecké lize. O osudu 2. místa se rozhodovalo až na konci soutěže, kde reálnou šanci měli kromě nás ještě Dukla a Karviná.

V sezóně mně osobně mrzí prohra ve Šťáhlavech, kde jsme odehráli náš nejhorší zápas celkově, a také domácí zápasy se Zubřím a s Duklou, ve kterých stačilo 10 min. zaváhaní a naše vítězné ambice se rozplynuly. Na druhé straně jsme výborně zvládli těžké „boje“ v Jičíně, oba zápasy s Plzní, v Kopřivnici a doma s Frýdkem. Jsem přesvědčený o tom, že takové zápasy jsou pro kluky velmi důležité a posouvají je vpřed herně i mentálně.

Jako jsem na začátku uvedl, sezóna 2017/2018 byla pro nás velice náročná. Důležitý moment byl, že v létě jsme získali titul „TCM“, o které ucházelo vícero klubů v ČR. Velmi mnoho lidí vnímá TCM jako finanční podporu ze strany Českého svazu, což samozřejmě je pravda, ale druhá strana mince jsou zvýšené nároky na tréninkový proces, na přístup kluků, na plánování a je to takový nepsaný závazek, že družstvo TCM by mnělo patřit mezi nejlepší v republice…  Tyto aspekty není vůbec jednoduché aplikovat do praxe. Jako příklad můžu uvést to, že v této sezóně skončili s házenou ve starším dorostu 4 kluci (Marek Urban, Miloš Musil, Jakub Novotný a Ondra Hirš), protože neměli motivaci zvládnout výše uvedené nároky z naší strany. Je velmi těžké dosáhnout toho, aby kluci pochopili, že když chtějí dosáhnout v házené maximum (hrát Extraligu, hrát za národní tým), tak musí obětovat více, než byli zvyklí. Problém je i v tom, že oni ty výsledky dosáhli i dříve a byli zvyklí, že to jde i se 3 - 4 tréninky za týden. Pravda je taková, že udržet kvalitu je mnohem těžší než se tam dostat, a proto je nutné něco obětovat. Mám pocit, že kluci už začínají chápat proč to dělají. Házená na nejvyšší úrovni „znamená“ být perfektní v technice a taktice, a pak rozhodují mentální a fyzická připravenost hráčů, a to se jen tak nezíská. Tato filozofie je pro náš klub velmi důležitá a jsme velmi rádi, že jsme v tom našli společného partnere v podobě Českého svazu házené. Projekt TCM není jenom na papíře, ale cítíme opravdový zájem posunout českou házenou. Přispívají k tomu pravidelné návštěvy Jana Filipa s Milošem Slabým v TCM klubech, kdy kontrolují naši činnost a také jsou pomocnou rukou při konzultace problémů.

Co se týče našich plánů na sezónu 2017/2018 mám smíšené pocity. Zlepšit systém hry se nám podařilo asi na 90%, už chybějí jen detaily. Naše tréninkové plány jsme museli často přizpůsobit a improvizovat. Docházka nebyla na optimální úrovni z více důvodu. Pro mě pochopitelné jsou zranění, školní povinnosti, ale také se snažím být partnerem v případě osobních problémů (k čemu však je potřeba komunikace i ze strany hráčů). V sezóně jsme měli 3 vážnější zranění u hráčů, kteří měli důležité postavení v družstvu (Tomáš Kršek, Tomáš Hofírek a Honza Krejz), a proto jsme během celé sezóny nemohli absolvovat ani jeden zápas v plné sestavě. Tento stav však přineslo několika pozitivních momentů:

  • Kluci měli profesionální přístup k rehabilitace a snažili se o to, aby byli co nejdříve zpátky na hřiště.
  • Zranění a absence nás přinutili použít různé rotace hráčů a kromě gólmana skoro každý hráč hrál minimálně na 2 postech. Každý hráč se učil nést zodpovědnost za výsledek.
  • Zabudování mladších dorostenců do družstva, kteří sice nedostávali více než 10 min. úseky, ale snažili se ukázat své schopnosti a pomoci, když bylo potřeba.

Hodnocení hráčů bychom rozdělil do několika skupin:

Tomáš Kršek, Tomáš Hofírek, Honza Krejz jsou hráči, kteří měli vážná zranění a vynechali více zápasů, přičemž jejich herní dovednosti chyběly družstvu. Mě osobně velmi mrzí, že naši diváci neměli možnost vidět skutečnou sílu našeho družstva.

Honza Kupa a Martin Štohanzl byli hráči, kteří podávali nejstabilnější výkony na vysoké úrovni a dokázali rozhodovat zápasy. Velmi spolehlivé výkony dokázal podat i Honza Palán, kterému bylo jedno, či nastupuje do zápasu od začátku nebo v 50. min, což je velké plus.

Příjemným překvapením byly pro mě výkony Kubu Klusáčka, který se vrátil k házené po 3 letech, odvedl kus roboty a stal se plnohodnotným členem našeho družstva. Filip Bartůněk zase dokázal na konci sezóny podat velmi kvalitní výkony na spojce i poté, že více než 2 roky hrál na křídle.

Poslední skupinu (Pepík Vlček, Dominik Klusáček, Vojta Václav, Michal Havránek) bych nazval jako hráči, kteří nedostali ze sebe maximum. Byli zápasy, kdy „rozbalili“ své schopnosti v plné parádě, ale měli větší herní výkyvy. Jsem si jistý, že když budou na sobě tvrdě pracovat, tak časem dokáží stabilizovat své výkony na vysoké úrovni.

Celkově jsem se sezónou 2017/2018 spokojený, neboť nás prověřila po každé stránce a přesně ukázala kde máme rezervy. Vytvořila se dobrá parta kluků, která možná díky kolektivní síle dosáhla toho, čeho dosáhla. To je pro mě jako trenéra házené strašně důležité. Poděkovat musíme i celé „rodině“ TJ Sokol Nové Veselí (funkcionáři, trenéři, rodiče, dobrovolníci) za podporu během celé sezóny. Usilovně se snažili zabezpečit nám optimální podmínky k plnění našich cílů. Také nemůžeme zapomenout na Activ klub ve Žďáře nad Sázavou, kde jsme měli možnost absolvovat ranní tréninky a pomocí tabaty, spinningu, boxu, flowinu, jumpingu zpestřit klukům tréninkový proces. Teď si zaslouženě oddychneme, dobijeme baterky a tajně věřím tomu, že v létě přijdou kluci opět hladoví po házené!

Pozvánky
12.08.2022 16:00
TJ Sokol Nové Veselí - SG Handball Westwien (Memorial)
Muži
12.08.2022 18:30
Budai Farkasok - MKS Kalisz (Memorial)
Muži
13.08.2022 16:00
SG Handball Westwien - MKS Kalisz (Memorial)
Muži
13.08.2022 18:30
TJ Sokol Nové Veselí - Budai Farkasok (Memorial)
Muži
14.08.2022 11:00
Budai Farkasok - SG Handball Westwien (Memorial)
Muži
14.08.2022 13:30
TJ Sokol Nové Veselí - MKS Kalisz (Memorial)
Muži
Partneři