Hodnocení sezony "A" týmu a hráčské změny pro příští sezonu

Rozhovor s trenérem mužů Pavlem Hladíkem...


70.jpg

Jak hodnotíte právě skončenou sezonu, ve které jste obhájili 9. místo a potvrdili tak extraligovou příslušnost i pro příští sezonu?

 

Říká se, že druhá sezóna bývá nejtěžší. Opadne euforie jak v kabině, tak na tribuně a hraje se to, na co opravdu tým má. To se také potvrdilo. Pro mě osobně to byla nejtěžší sezona mé kariéry, a to nejen sportovně, ale hlavně lidsky. I proto jsem rád, že jsme to nakonec ustáli a v play-out, které jsme zvládli opravdu přesvědčivě, dokázali, že na extraligu máme. 

 

Není pro Vás účast v play-out zklamáním? Sezonu jste měli velmi dobře rozehranou a poté přišel velký propad.

 

Celá sezona byla jak na houpačce, a to herně i emočně. První dvě kola jsme sice nezvládli a doma prohráli těsně jak s Kopřivnicí, tak s Plzní. Poté přišla série velmi dobrých výkonů, která nás dostala až na druhé místo a přímý souboj v Zubří o první místo. To jsme nezvládli… I když jsme ještě 5 minut před koncem vedli, tým se v závěru položil. Očekávání bylo veliké a nepodařilo se ho naplnit. Poté přišla prohra doma ze Strakonicemi a padli jsme do hluboké emoční i herní krize. Ta vyvrcholila v jarní části, kdy jsme se dostali na poslední místo tabulky. Tehdy by si na nás asi nikdo nevsadil, ale my dokázali vyhrát ve Strakonicích, kteří v té době byli rozjetí, a to nás nakoplo. Od té chvíle jsme dokázali v 9ti zápasech udělat 7 výher a to po velmi dobrých výkonech. Tedy na podzim bych byl s devátým místem nespokojený, ale nakonec ho beru. 

 

Přesto Vám uteklo play-off o dva body. To asi hodně mrzí. Co byste udělal jinak, pokud by jste mohl vrátit čas?

 

Tak částečné zklamání to určitě je. Kdo mě zná, tak ví, že já chci stále vyhrávat. Určitě jsou věci, které bych řešil s odstupem času jinak. Ale jsem přesvědčen, že náš klub tuto sezonu docení, až v následujících sezonách. Dle mě byla pro klub klíčová a v určitých pohledech je i nepostup do play-off pozitivní. 

 

Jak to myslíte? Můžete být konkrétní?

 

Víte, já jsem v klubu 20 let od samotného začátku, kdy parta kolem bratrů Maternů začala stavět nový systém práce z mládeží. Prošel jsme si všechny věkové kategorie a dlouho působím i ve vedení klubu. Když jsem před sedmi lety, v době po sestupu do 2. ligy, řekl do novin, že budeme hrát extraligu, lidé si ťukali na čelo a na výboru jsem dostal vyčiněno. Za posledních 20 let je každá sezona nejlepší v historii. Stále se posouváme. A i letošní je nejúspěšnější v historii klubu. Mladší dorost obhájil titul Mistra ČR, starší dorost obhájil vícemistry ČR a muži deváté místo. Jako bonus jsme přidali velký úspěch v podobě 3. místa v Českém poháru, které je pro celý region velkým úspěchem. Přesto posloucháme, že letošní sezona je zklamáním. Jsme malý klub s omezeným rozpočtem. Do extraligy jsme vstupovali téměř bez zkušeností, a to jak herních, tak organizačních. Musíme být trpěliví, už nejde dělat velké výkonnostní skoky. Jsme nahoře a teď už to bude o malých krůčcích. Za ty dva roky, co extraligu hrajeme, se klub i náš výkon a celkový přístup hráčů i vedení klubu posunul o několik úrovní nahoru. Za mě jsem možná částečně zklamaný s tím, že jsme byli devátí bez play-off, ale jako klub jsme silnější než kdykoliv před tím. Dnes už nejsme vykulený nováček, ale tým s respektem a pevnou pozicí v nejvyšší soutěži. Věřím, že to zúročíme v dalších sezonách. 

 

Čím to, že se tým dostal do takové herní krize? Věříte, že i v tomto se tým posunul a nenastane to v dalších sezonách? 

 

Podlehli jsme velkému očekávání jak od sebe samých, tak našeho blízkého okolí. Paradoxně nám to druhé místo v tabulce uškodilo. Na chvilku jsme létali v oblacích, a to nás posadilo níže než patříme. Je to velmi dobrá zkušenost. Máme mladý tým a po dvou sezonách jsou kluci jak fyzicky, silově, a hlavně mentálně úplně jinde. Stát se tohle v minulé sezoně tak jsme sestoupili. Tým se naopak dal dohromady a konec soutěže zvládnul na jedničku. Vždyť před devíti koly byl poslední a na Strakonice ztrácel bod a za devět týdnů jsme měli na Strakonice 14 bodů a předskočili i Brno a Hranice. Tým hodně dozrál. Zažili jsme si jak plácání po ramenou, tak pád na dno a českou realitu podpory v této situaci. Hodně nám to otevřelo oči a vytříbili se charaktery. Pouze když se nedaří, tak vidíte chyby a to jak na hřišti, tak ve strukturách a vedení klubu. Dnes jsem přesvědčený, že v příští sezoně povedu úplně jiný tým a budu působit v úplně jiném klubu. Emočně i lidsky velmi silný a kompaktní tým. I proto říkám, že na této sezoně vidím i velká pozitiva.

 

Přejděme tedy k příští sezoně, a to na otázkou, která asi zajímá fanoušky nejvíce. Jak tedy bude vypadat kádr na příští sezonu?

 

Zatím počítáme pouze odchody. V tuto chvíli jsou jisté odchody Romana Chosika, Jiřího Dolejšího, Derviše Birdahiče a Jana Kupy. U prvních třech se jedná o plánované odchody, které zapadají do naší koncepce. Roman Chosik se stal ústřední postavou týmu a už v zimě bylo jasné, že ho neudržíme, protože měl několik nabídek ze zahraničí. Stejné to je i u Derviše. Oba hráči jednají se zahraničními kluby a v extralize tedy nezůstanou. Jirka Dolejší začal pracovat v Praze, a to nebylo slučitelné s působením u nás. I proto využil nabídku Jičína a mi mu v přestupu nebránili. Odchod Honzy Kupy nás mrzí, je to lídr dorosteneckého týmu. Klub mu sice nabídl 4letou smlouvu, ale Honza upřednostnil přestup do Lovosic. Nám nezbývá než to respektovat. Všem hráčům chci poděkovat za to, co pro klub odvedli a popřát jim hodně štěstí v jejich kariéře. 

 

A co posílení týmu jedná se o opravdu o velké oslabení?

 

Ano, ale počítali jsme s tím už od zimy. Samozřejmě se díváme po náhradách, ale je to složité ekonomicky i herně. Navíc chceme opět okysličit tým z našeho dorostu. Máme tam velmi zajímavé typy a chceme s nimi pracovat. Problémem je, že tři z odcházejících hráčů jsou na pozici střední spojky a Roman a Derviš hráči, kteří brání na pozici 3,4. Tím jsme velmi oslabili na středu hřiště a budeme muset tuto situaci řešit. Jednání stále probíhají, je to složité, ale chceme přivézt pouze jednoho hráče na post střední spojky. V průběhu sezony se totiž výrazně zlepšil Ptáčník a Valoušek a my chceme dát výraznou šanci jim. Ostatní hráče doplníme z dorostu. Je to koncepční cesta klubu a jsem rád, že dokážeme v dorostu produkovat další a další zajímavé hráče pro první tým. 

 

Tedy do příští sezony půjdete s užším a zřejmě oslabeným kádrem? 

 

Souhlasím s tím, že budeme mít užší kádr. Ale věřím, že nebudeme slabší, pokud zdraví vydrží. Naopak pro mě je hlavní zprávou to, že všichni hráči, kteří jsou v klubu jsou velmi pozitivně nastaveni do další práce a uzavřeli dlouhodobé smlouvy. Potvrzujeme tak koncepční práci, jelikož mimo Romana Chosika odešli hráči, kteří nepatří do základní sestavy. Osa týmu tedy zůstane stejná a pokud se nám podaří sehnat kvalitní náhradu za Romana budeme opět připraveni bojovat za Vysočinu na extraligovém poli.

 

Můžete být konkrétní ve jménu posily na střední spojku? 

 

V tuto chvíli není nic hotové. Ve hře je několik variant. Díváme se do České ligy i zahraničí. Snad se nám podaří do začátku přípravy dokončit jednání a budeme mít hned od úvodního tréninku tým pohromadě. 

 

Jaká čeká tým příprava? 

 

Máme za sebou první dva roky, kdy jsme pracovali na kvantitu. Museli jsme smazat fyzické rozdíly mezi námi a tradičními týmy v extralize. Toto léto bude, hlavně v úvodu, méně tréninků, než bývalo zvykem. Ale bude to o vyšší intenzitě a po hráčích budeme požadovat ještě vyšší kvalitu. V sezoně pak kluci, kterým to umožní studium anebo jsou profesionální hráči, budou mít 9 tréninků každý týden. Tedy jdeme ze 7 tréninků na 9. Tím se v podstatě dostáváme na úroveň nejvyspělejších lig. Snad se to projeví i na hřišti. Co se týká herní přípravy tak tuto sezonu došlo k prohloubení mezinárodní spolupráce, a to se odrazí i v přípravě. Hrát budeme pouze 9 zápasů. Chceme více trénovat. Jedeme do Polska do Opole, kde budeme hrát tři zápasy. Dále tři zápasy na domácím turnaji Memoriálu Josefa Smékala a tři zápasy na turnaji opět v polských Mielcích. Tedy může se stát, že v přípravě neodehrajeme žádný zápas proti týmu z ČR. Je ještě možné, že uděláme ještě jeden dva zápasy pro mladé hráče, ale kompletní "A" tým by více zápasů hrát neměl. 

 

Je ještě něco co byste chtěl zmínit pro příští sezonu? 

 

Spíše bych chtěl poděkovat všem co nás za celý rok podporují. V první řadě našim rodinám, kteří to s námi nemají lehké a my čas, co patří jim, dáváme naší milované házené. Poté všem partnerům a sponzorům, Kraji Vysočina, Městysi Nové Veselí i České obci Sokolské. Bez jejich pomoci bychom nemohli extraligu vůbec hrát. Samozřejmě chci za celý tým i klub poděkovat divákům, a to zejména těm, kteří nás drželi i když jsme byli dole a pomohli nám se zvednout. V neposlední řadě pak vedení klubu, trenérům mládeže a všem dobrovolníkům, kteří pomáhají od minižáků až po muže. Bez pomoci fanoušků, rodičů a dobrovolníků by na Vysočině extraliga také být nemohla. 

Partneři