Domácí prohra proti Plzni

TJ Sokol Nové Veselí – Talent tým Plzeňského kraje 26:32 (15:18)

12. KOLO EXTRALIGY MUŽŮ | 14. 12. 2021

Dohrávka 12. extraligového kola mezi Novým Veselím a Plzní slibovala zajímavou bitvu, ve které chtěl Talent napravit překvapivou prohru z úvodního kola letošního ročníku. I přes pozdní start zápasu uprostřed pracovního týdne byla atmosféra ve veselské aréně skvělá a fanoušci vytvořili oběma týmům výbornou kulisu. Domácí, vědomi si kvalit a formy soupeře, mohli jít do utkání s cílem překvapit a poprat se o domácí body. Plzeň však ukázala svoje kvality a v klíčovým okamžicích zápasu, na rozdíl od domácích, dokázala proměnit důležité šance a zaslouženě dovedla zápas do vítězného konce.

První poločas nabídl skvělé tempo a pěkné akce od obou týmů. Úvodních deset minut bylo vyrovnaných, mírné vedení udržovala Plzeň, do vyššího než dvoubrankového vedení se však nedostala. Poté však přišlo zaváhání domácích a neproměněné šance, které plzeňští potrestali a šli do vedení 8:5, respektive o dalších pár minut později 9:6. Domácí reagovali oddechovým časem, který je skutečně nakopnul. Série čtyř branek, dobrá obrana a skvělé zákroky gólmana Štohanzla, znamenaly během čtyř minut vedení domácích 10:9 v 17. minutě. Logicky tak přišla reakce hostující lavičky. Skóre bylo vyrovnané až do 21. minuty. Veselští hráči míjeli, na druhé straně plzeňští trestali. Během šesti minut tak bylo skóre 16:12 v 27. minutě. Domácí dokázali do poločasu skóre přece jen lehce korigovat a do poločasové přestávky se tak šlo za stavu 15:18.

Vstup do druhého poločasu vyšel lépe hostům. Veselští, jenž neproměnili už druhou sedmičku v zápase, dokázali skórovat až v 37. minutě. To plzeňští stihli mezitím navýšit skóre na 21:15. Skóre domácích ve druhém poločase otevřel Halíček, osmnáctileté pravé křídlo táhlo domácí střelecky celkem 6 přesnými zásahy. Hned na to ovšem přišly dva přesné zásahy Nejdla, který byl naopak se sedmi góly nejlepším střelcem celého zápasu. Bohužel pro domácí znovu přišel hluchý, 6,5 minuty dlouhý, úsek bez vstřelené branky. Hosté byli efektivní a navýšili skóre na 27:18. Po dalším oddechovém čase domácí lavičky se veselští hráči přece jen znovu střelecky prosadili. Snížení řídili Gregorovič a z křídel Bartůněk s Halíčkem. Plzeňští však nedopustili žádné drama a stále drželi sedmi až osmibrankové vedení. Snížení na rozdíl šesti branek zařídil v posledních dvou minutách dvěma brankami znovu Halíček. Plzeň tak potvrdila roli favorita a odváží si z Vysočiny dva body.

Nejlepší střelci:  Halíček 6, Ptáčník 4, Flajsar 4/1 – Nejdl 7, Chmelík 6, Korbel 5. Rozhodčí: Deml, Dvořáček. Sedmimetrové hody: 3/1 – 2/1. Vyloučení: 1:3. ŽK: 1:2.

Sestava: Štohanzl Ma., Schams – Halíček 6, Ptáčník 5, Flajsar 4/1, Melichar 3, Gregorovič 3,

Bartůněk 2, Dodica 2, Krčál 1, Tomášek, Burnazović, Hajčman, Štohanzl Mir., Parolly, Štěpán.

Hodnocení a komentáře obou trenérů:

Peter Kostka, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Ve Veselí se hrála výborná házená. Myslet si, že můžeme pravidelně porážet Plzeň je nepochopení reality. Ale aby se tak mohlo stát, potřebujeme, aby si téměř vše v herním výkonu družstva perfektně sedlo a aby každý hráč podal nadprůměrný výkon. V tomto zápase tomu tak nebylo. Především jsme nedokázali ve stejný časový úsek udržet vysokou úroveň útočné i obranné hry. Sice jsme oba poločasy prohráli o tři góly, ale z našeho pohledu byl jejich průběh diametrálně odlišný. V prvním jsme hráli fantasticky dopředu. Neustále tlačili rychlý útok, výborně se hýbali a variabilně řešili mnohé obtížné herní situace proti vysunuté obraně hostů. Nefungovala nám však obrana. Dát Plzni 15 gólů za poločas je skvělá vizitka, ale dostat jich 18, to nelze vyhrát zápas. Chyběla větší agresivita, více přerušení. Nedokázali jsme uprostřed obrany kvalitně pokrývat spolupráci s pivotem a tvrdě jsme za to pykali. Částečně jsme dopláceli na vysoké tempo hry. S tempem je třeba pracovat a myslet na skutečnost, že zápas trvá 60 minut. Nemůžeme se uštvat, čehož důsledkem jsou následně individuální chyby v návratové fázi a defenzivě. Už proti Dukle jsme často zbytečně tlačili rychlý útok. Občas to musíme uklidnit a jít do dlouhého postupného útoku a na jistý gól. Ve druhé části hry jsme do středu obrany postavili nejzkušenější dvojici Ptáčník – Melichar. Obraz hry se totálně změnil. Bohužel, zatímco obranná fáze byla kvalitní, odešel nám útok. Samozřejmě, daní za stabilitu a personální obsazení obranných pozic a zejména za střídání dvojice hráčů do útoku, byla ztráta rychlosti a plynulosti našeho rychlého útoku. Vyvedlo nás to z optimálního tempa a najednou jsme se velmi těžko prosazovali proti zformované a kompaktní obraně hostů. Chvíli to vypadalo, že se zlomíme a dostaneme nakládačku. My jsme však bojovali o každý gól a narůstající náskok Plzně, která hrála téměř celý zápas s tím nejlepším, co má k dispozici, nakonec dokázali stáhnout. Tento zápas ukázal, že máme kvalitu a někam jsme se posunuli. Ukázal, že důležitá je hlavně cesta a ne jen cíl. Ale ukázal i to, že do absolutní špičky nám zatím chybí podávat týden co týden konstantní výkony a dokázat stabilizovat kvalitu na obou stranách hřiště."

Robert Halíček, pravé křídlo TJ Sokol Nové Veselí: „Samozřejmě nás prohra mrzí, mně osobně se střelecky dařilo, docela mi to tam padalo, to jsem samozřejmě rád. Jednou mě vychytal, ale jinak jsem i celkově měl dobré šance, kluci mi to dobře připravili. I přes to, že jsme prohráli, přišlo hodně fanoušků a celou dobu nám fandili, za což moc děkujeme!"

Petr Štochl, trenér Talent tým Plzeňského kraje: „Já jsem samozřejmě rád, že jsme utkání zvládli a zvítězili bez relativně velkého stresu na konci zápasu, což jsem si přál, protože víme, že Veselí je velmi dobře organizovaný tým, který táhne 60 minut s podporou publika. Ty závěry potom bývají samozřejmě pro soupeře těžké, takže z tohohle pohledu mám velkou radost, jak ten zápas probíhal. Samozřejmě jsme si vědomi velké síly domácího týmu, ještě po předchozích zápasech, kdy nebylo Veselí tak úspěšné, bylo jasné, že domácí vyvinou enormní tlak na to, aby ty body teď získalo. Takže i z tohohle pohledu máme velkou radost, že s takto kvalitním týmem jsme dokázali ten zápas zvládnout."

Marek Korbel, pravá spojka Talent tým Plzeňského kraje: „Návrat do Veselí byl super, užil jsem si skvělou atmosféru ve Veselí, a jsem moc rád, protože když jsem zde hrával, tak vlastně nemohli diváci do haly, takže za to velký dík! Veselí zlepšilo protiútok, začali tahat rychlé protiútoky a věděli jsme, že se musíme rychle vracet, protože nás budou trestat velmi lehkými góly. Věděli jsme a připravovali jsme se na jejich nejsilnější zbraně. Celé pondělí jsme vlastně trénovali pokrývání pivotů, což se nám myslím dařilo velmi dobře."

Momentka z úterního extraligového utkání proti týmu Plzně (foto: Martin Duroň).

Celou fotogalerii z utkání najdete na našem Facebooku.

26.01.2022 19:00