Velký návrat: Vít Schams se vrací do Nového Veselí

Představujeme první posilu pro nadcházející sezónu: ze Švýcarska se vrací brankář Vít Schams.


533.jpg

Je to pět let, kdy náš klub oznamoval v únoru 2016 posilu na postu brankáře. Odchovanec třeboňské házené Vít Schams posílil naše mužstvo po přestupu z týmu HCB Karviná. V dalších sezónách patřil Víťa k oporám mužstva a aktivně se podílel také na trénování dětí. Po třech letech se rozhodl využít zahraniční nabídku a přestoupil do celku nejvyšší švýcarské soutěže TV Endingen. Nyní, po pěti letech od "prvního přestupu", Víťa znovu posiluje naše mužstvo a my jsme moc rádi, že jeho kariéra bude pokračovat znovu u nás v Novém Veselí. Dvě sezóny v kvalitní evropské lize, kde Víťa nasbíral nejen spoustu herních zkušeností, budou, věříme, přínosem pro celý náš klub. Jak se zrodil Víťův přestup, dojmy z jeho švýcarského působení či to, jak se těší na svůj návrat, můžete číst v aktuálním rozhovoru.

 

Datum narození: 28. 5. 1991

Pozice: brankář

Kariéra: TJ Jiskra Třeboň, HCB Karviná, TJ Sokol Nové Veselí, TV Endingen (Švýcarsko)

 

Před pár dny jste společně s klubem oznámili velký návrat. Do Nového Veselí se vracíte po dvou sezónách strávených ve švýcarském týmu TV Endingen. Jak hodnotíte zkušenosti nasbírané v nejvyšší švýcarské lize?

„Byl a je to určitě skvělý zážitek a zkušenost do života. I když výsledky nebyly takové, jaké bych si představoval, a ne vždy šlo vše podle plánu. Navíc naše působení s přítelkyní zde bohužel dost zkomplikovala coronovirová doba, tak jako momentálně komplikuje vše. Ale určitě bych do toho šel znovu. Navíc Švýcarsko je krásná země a žije zde mnoho přátelských lidí. Liga je opravdu kvalitní a působí zde mnoho hráčů, kteří mají zkušenosti z Bundesligy, Francie nebo Ligy mistrů. Moje kapitola zde momentálně ještě ale není uzavřená, protože nás čeká playout proti silnému Curychu, který od zimy vede český trenér Petr Hrachovec."

 

 

Momentka ze zápasu švýcarské ligy (foto: TV Endingen).

 

Jaká pro Vás byla letošní sezóna i vzhledem ke všem možným epidemiologickým opatřením a omezením?

„Vzhledem k epidemiologickým opatřením opravdu zvláštní. Podzim jsme nezačali špatně a věřil jsem, že bychom mohli bojovat o playoff, bohužel pak na tým padla nějaká deka a přestalo se dařit. Věřím ale, že v play out se o setrvání v lize porveme, také proto, aby tu za mnou zůstala dobrá stopa. Navíc před pár dny zde vláda povolila na vnitřní sportovní utkání vstup alespoň padesáti divákům. Sice to není moc, ale aspoň na hale nebude tak komorní atmosféra."

 

Měl jste příležitost zhlédnout nějaký zápas či sledovat výsledky Nového Veselí, či českou Extraligu jako takovou?

„Ano, pokud to čas a zápasový program dovolil, zápasy Veselí jsem sledoval.  Snažil jsem se celkově sledovat alespoň výsledky a různé zprávy z české extraligy. Takže nějaký přehled mám."

 

Jak se zrodil Váš návrat do novoveselského dresu? Proslýchá se, že házená není to jediné, co Vás táhne zpět…

„Když jsem odcházel z Veselí, sliboval jsem, že pokud se budu vracet do ČR, bude to právě tam, protože jsem si to tu opravdu oblíbil. Také proto jsem rád, že jsem se s vedením Veselí domluvil. Tímto jim i děkuju za trpělivost při jednání, protože jsem řešil i možnost, že v zahraničí ještě nějaký rok setrvám. Z toho nakonec ale sešlo. V rozhodování mi pomohla i zpráva o tom, že Michal Studený se chystá házenou dost omezit, takže se tu pro mě vlastně uvolnilo místo. A ano jsou i další osobní důvody, které mě táhnou zpět. (úsměv)."

 

 

Momentka z extraligového utkání v Novém Veselí.

  

Veselské mužstvo se před aktuální sezónou značně obměnilo a hlavně omladilo. Jak vnímáte tento směr, kterým se klub vydal?

„Ano, dost hráčů odešlo, včetně trenéra Hladíka, pod kterým jsem ve Veselí působil i já a mladí, kteří přišli jako „náhrada“, budou potřebovat ještě nasbírat nějaké zkušenosti, ale co jsem viděl, tak se mi herně hodně líbí. Navíc kostra týmu zůstala a to jsou kluci, co už mají za sebou několik sezon v extralize. Takže si myslím, že to je dobrá kombinace a věřím, že je kam se posouvat."

 

Vaše zahraniční zkušenosti budou určitě velkým přínosem, s jakými očekáváními a cílem se budete vracet?

„Tak já hlavně doufám, že očekávání Veselí naplním já a týmu pomůžu. Myslím, že se úroveň extraligy posledních pár let zvedá, tak jsem sám zvědavý, jak se budu rozkoukávat. Věřím ale, že když si dodáme sebevědomí a bude se dařit, na playoff můžeme klidně pomýšlet. A pokud budu mít nějaké zkušenosti k předání a mladší o ně budou stát, tak třeba i nějaké předám."

 

 

Víťa Schams na tréninku žákovských kategorií v TV Endingen (foto: Pedro Gisin).

 

Během svého působení v Novém Veselí jste se věnoval i trénování dětí, které samozřejmě Váš odchod rozesmutnil. I v Endingenu jste působil u žákovských kategorií. Baví Vás práce s dětmi? Chtěl byste se do trénování znovu zapojit?

„Ano, tahle práce mě velmi baví a je pravda, že jsem s tím pokračoval i ve Švýcarsku, i když zde byl občas problém s jazykem, ale i to mi pomohlo se v něm lepšit. Jsem s vedením domluvený, že budu s trénováním žáků pomáhat i po návratu. U jaké složky ještě nevím jistě. Navíc bych si chtěl v tomhle směru i doplňovat vzdělání."

 

Těšíte se na své spoluhráče a kamarády, a samozřejmě veselské fanoušky?

„Těším se moc, hlavně samozřejmě na ty, se kterými jsem už hrál, ale také na ty, které ještě neznám. Věřím, že to bude šlapat. Těším se taky na domácí zápasy a skvělé Veselské fanoušky, protože upřímně doufám, že příští sezonu už na zápasy budou moci chodit."

 

Momentka z extraligového utkání v Novém Veselí.

 

Máme velkou radost, že budeme Víťu opět vídat v našem dresu!

Nyní mu přejeme hodně štěstí do zbytku letošní sezóny a těšíme se na tu příští!

#1klub1srdce

Pozvánky
07.12.2022 19:30
TJ Sokol Nové Veselí - Talent tým Plzeňského kraje (17. kolo Chance Extraligy)
Muži
17.12.2022 15:00
TJ Sokol Nové Veselí - SKKP Handball Brno
Mladší dorost
17.12.2022 17:00
TJ Sokol Nové Veselí - SKKP Handball Brno
Starší dorost
Partneři