22. kolo Extraligy: domácí vítězství nad Duklou

V posledním kole základní části Extraligy slavíme domácí vítězství nad Duklou Praha! Utkání přineslo skvělé momenty, atmosféru a napětí až do samotného závěru. Vyrovnaný zápas jsme nakonec vyhráli a porazili favorizovanou Duklu 30:29!


522.jpg

TJ Sokol Nové Veselí – HC Dukla Praha 30:29 (15:16)

 Do posledního kola základní části vstupovali domácí hráči po komplikované přípravě s cílem bojovat před televizními kamerami proti favorizované pražské Dukle. Zápas už nemohl ovlivnit postavení v tabulce, přesto se samozřejmě oba týmy chtěly na další zápasy naladit, co nejlépe. Skóre zápasu otevřel na naší straně z levého křídla Luboš Bartůněk. Na druhé straně dokázal odpovědět Sviták, další minuty však patřili střelecky našemu týmu. Po neproměněné sedmičce Svitáka si Veselští hráči postupně vybudovali v další fázi náskok 5:2. V dalších minutách dokázala Dukla reagovat a využila rovněž technických chyb našich hráčů. Rázem tak bylo skóre 5:5 v 10. minutě. Průběh poločasu byl i nadále vyrovnaný, oba soupeři se drželi na dostřel jedné dvou branek. Naši hráči se prezentovali dobrou obranou, v prvním poločase držel úspěšnými zákroky náš tým při střelách z dálky od Klímy či Patzela brankář Michal Studený.  Až v 25. minutě dokázala odskočit pražská Dukle po brance Patzela na 14:11. Stejně jako hosté dokázali reagovat na náskok domácích v úvodu zápasu, povedlo se i našim hráčům stáhnout náskok soupeře. Především díky dalším třem gólům Adama Ptáčníka, který svůj tým táhl nejen střelecky s 10 brankami, ale i v obranné fázi. V poslední minutě to vypadalo, že se půjde do kabin za nerozhodného stavu. Našemu týmu však nevyšel po chybě poslední útok, který hosté dokázali z rychlého útoku potrestat. Poločas tak vyzněl poměrem 16:15 pro Duklu.

  Druhý poločas začal v podobném duchu jako ten první, když se střelecky prosadil z levého křídla Bartůněk. Domácí se mohli obávat, jak zvládnou vstup do druhého poločasu. Několikaminutové výpadky především v úvodu druhých poločasů byla v posledních týdnech velká slabina, která náš tým nejednou stála zápas. Úvod druhé půlky však nasvědčoval tomu, že tentokrát bychom mohli tuto slabinu eliminovat. Utkání pokračovalo v rychlém tempu, vyrovnané skóre nabízelo energii a atmosféru i před prázdnými tribunami veselské ZDT Arény. Skóre bylo podobně jako v prvním poločase velmi vyrovnané, až ve 45. minutě odskočili hosté na 22:20. Naši hráči však dokázali reagovat sérií hned pěti branek v řadě, včetně proměněné sedmičky Martina Kocicha. Hosté zaznamenali osm minut bez vstřelené branky a skóre bylo rázem 25:22 pro naše mužstvo. Útoky se i nadále prosazovali a skóre se drželo v rozmezí dvou tří branek i nadále. V 57. minutě zvyšoval Korbel už na 30:26 a zdálo se, že dokráčíme k vytouženému vítězství. Poslední tři minuty zápasu ještě nabídli dramatické momenty, hosté 33 vteřin před koncem snížili na rozdíl jediné branky. Po oddechovém čase naší lavičky přišla osobní obrana ze stany hostů, kterou ovšem ovlivnil závěrečný faul Křístka. Náš tým už si konec pohlídal a oslavil tak před televizními kamerami v domácím prostředí velmi cenné dva body po výhře 30:29. Odskočili jsme tak z posledního místa a před play-out se naladili velmi dobrým výkonem.

Nejlepší střelci: Ptáčník 10, Korbel 7, Bartůněk L. 5 – Klíma 5, Patzel 5, Blecha 4. Rozhodčí: Kozler, Zych. Sedmimetrové hody: 1/1 – 1/0. Vyloučení: 3:4. ŽK: 1:1. Diváci: bez diváků.

 

Sestava: Studený, Šimovček - Ptáčník 10, Korbel 7, Bartůněk L. 5, Kocich 4/1, Melichar 1, Dodica 1,

Flajsar 1, Krčál 1, Halíček, Štohanzl Mir., Dolejší, Veselý, Gregorovič, Krejz. 

 

Hodnocení a komentáře hráčů a trenéra:

Peter Kostka, hlavní trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Konečně, dlouhé čekání na druhé ligové vítězství jsme prolomili doslova v hodině dvanácté a odpoutali se od chvostu extraligové tabulky. Dva body jsou o to cennější, že jsme je získali proti soupeři, který měl výbornou formu, a jeho poslední výsledky vzbuzovaly oprávněný respekt. No ještě víc mě těší skutečnost, že tato výhra přišla po velmi náročném období, během kterého jsme byli nuceni kvůli karanténám přerušit tréninkový proces na 14 dní. V kompletním složení jsme trénovali poprvé až ve čtvrtek. Přesto jsme ukázali nejen silného týmového ducha, ale zejména kvalitu. Klíčem k úspěchu bylo rozložení zatížení na více hráčů a jejich častá rotace. Tím se nám podařilo udržet vysokou úroveň obranné hry bez zbytečných vyloučení a především jsme si mohli pomoci lehčími brankami z rychlých útoků. Stejně klíčové bylo, že nám zahráli týmoví lídři. V rozhodujících pasážích zápasu jsme zachovali chladnou hlavu, trpělivě si připravili postupný útok a udeřil. Vítězstvím nad Duklou jsme opět potvrdili progres. Ano, play-off bude bez nás. Ano, těch proher a zklamání bylo více, než jsme očekávali. Ale ani na okamžik jsme nepřestali poctivě pracovat. A hlavně jsme nepřestali věřit naší vizi a vytyčené cestě."

Marek Korbel, pravá spojka TJ Sokol Nové Veselí: „Naše vedení na konci zápasu se rychle smrsklo, bylo to hlavně kvůli tomu, že jsme začali zakončovat rychle z nepřipravených pozic, chtěli jsme navýšit skóre. Dostali jsme se pak dost pod tlak, když soupeř začal ten náskok stahovat. Ale nakonec jsme vyhráli, za což jsem velmi rád, že se to konečně podařilo. Byly problémy se světelnou tabulí, takže jsme vlastně celý zápas neměli přehled o skóre, což paradoxně mohlo v určitých momentech pomoci, že jsme se na to nesoustředili. Hrál jsem prostě, jak kdyby to byl remízový stav, chtěl jsem pomoci týmu, dát potřebné branky. Táhli jsme jako tým za jeden provaz a konečně se to podařilo dotáhnout do vítězného konce. Do play-out jdeme samozřejmě s cílem vyhrávat zápasy a potvrdit, že umíme hrát dobrou házenou a máme na play-off.“

 

Matěj Klíma, levá spojka HC Dukla Praha: „Myslím, že jsme v tom zápase úplně nebyli, takže to nebylo ani moc o tom, že by nás soupeř zaskočil. Spíš to nebyl ideální výkon z naší strany. Nechávali jsme se v obraně zatlačit do šestky a to se rozstřílí každý tým, to tak prostě je no. Určitě to bylo i o šanci dalším hráčům z lavičky, takže jsme rozložili síly, a teď se budeme připravovat na play-off, na které se samozřejmě moc těšíme.“

 

Momentka z utkání. (autor Martin Duroň)

Celou fotogalerii z utkání najdete na našem Facebooku.

Partneři