Pohled na činnost TCM v době pandemie

Neprofesionální soutěže mají už několik měsíců stopku. Zastaven je samozřejmě také celý společný tréninkový proces. Současný stav negativně ovlivňuje také naše mládežnické týmy. Jeden z trenérů našeho Tréninkového centra mládeže (TCM) Róbert Barta přibližuje v aktuálním článku, jak se snaží s dorostenci v omezených podmínkách pracovat.


519.jpg

 „Snažit se vytěžit z minima maximum – tak můžu nejlépe charakterizovat momentální stav v tréninkovém procesu u dorostenců TCM TJ Sokol Nové Veselí,“ říká úvodem trenér Barta. Už delší dobu musel dát mládežnický sport „sbohem“ společnému tréninkovému procesu a každý hráč se musí připravovat individuálně v domácích podmínkách. Samozřejmě současný stav je daleko od toho optimálního, ale i teď platí pravidlo: všechno zlé je pro něco dobré. „Věřím tomu, že právě tato doba vybuduje u hráčů sebedisciplinu a zodpovědnost vůči sobě, své trénovanosti, disciplíně. Jsou to vlastnosti, které se v optimálních podmínkách těžko pěstují,“ vyzdvihuje náš trenér pozitiva, která lze v této těžké době najít.

Společný rozvoj herních činností a výkonů tedy zcela nahrazuje individuální kondiční a silová příprava, na jejíž koncepci spolupracují naši trenéři se specialisty: „jako klub s „titulem“ TCM máme to štěstí, že můžeme spolupracovat s kondičními specialisty (Jan Petružela, Jan Musil a Boris Aspridis), kteří se starají o kondiční tréninky pro TCM a RKC kluby.“

Důležitý není jen trénink těla, tedy fyzické stránky, ale rovněž mysli, psychické stránky. Hráči už měli možnost absolvovat několik online seminářů s šéftrenérem TCM, Janem Filipem – ať už na obranné nebo útočné činnosti. Na posledním „online srazu“ se prostřednictvím Zoomu sešlo více než 130 hráčů z různých TCM a RKC klubů. „Pokračujeme v práci v našem systému. Hráči teď nemohou normálně trénovat a věnovat se specifické házenkářské přípravě. Proto je chceme zase trochu vtáhnout do dění a motivovat. Komunikace s trenéry i hráči je dobrá, setkávali jsme se již před Vánoci a teď pokračujeme,“ vysvětloval šéftrenér Filip minulý týden po jednom z online seminářů.

Momentka z letního přípravného utkání mladších dorostenců.

 

A jakými dalšími aktivitami vyplňují dorostenci dny bez společných tréninků?

„Dlouhá pauza bez zápasů nám umožnila pracovat ve skupinách dle postů v domácích podmínkách. Hráči měli za úkol udělat statistiky z herního výkonu vybraných mančaftů, které pak poslali na kontrolu. Máme za sebou takový online rozbor herního výkonu vzorů našich hráčů, které si kluci vybrali podle postů. Z jejich herního výkonu jsme připravili krátké sestřihy a společně jsme je rozebírali. Samozřejmostí jsou i pravidelné videohovory s hráči v menších skupinách, kde kromě tréninku řešíme školu, zdravotní stav a dbáme i na to, abychom hlídali pozitivně nastavenou mysl, což je hlavně v současné době velice důležité. Můžu říct, že i napříč omezením máme docela pestrý život, ale už se nemůžeme dočkat chvíle, kdy se vrátíme zpátky do sportovní haly. Tréninky s míčem, zápasy, osobní kontakty v kolektivu zkrátka nic nenahradí,“ shrnuje Robo Barta.

Další online seminář absolvovali naši hráči v pondělí 22. března večer, konkrétně šlo o blok zaměřený na kondici pod vedením kondičních specialistů Jana Petružely, Jana Musila a Borise Aspridise.

Mládež byla připravena prakticky o celou aktuální sezónu a možnost společně sportovat. Doufáme, že se brzy dočkáme momentu, kdy se opět budeme moci sejít a vrátit se na palubovky!

Pozvánky
17.04.2021 17:00
TJ Sokol Nové Veselí - SKKP Handball Brno
Muži
Partneři