Ohlédnutí za 14. kolem Extraligy

Ohlédnutí za sobotním extraligovým zápasem proti Frýdku-Místku a hodnocení hlavního trenéra Petera Kostky.

Co říká k sobotnímu zápasu 14. kola Extraligy náš hlavní trenér Peter Kostka?

„O osudu zápasu rozhodl první poločas. Lovit v něm 20krát míč z vlastní sítě, natož na domácí palubovce, je nemyslitelné. Připravovali jsme se na Sklenákovu individuální činnost, věděli jsme, kdy bude míč tlačit na Greška, kdy míč posouvá do lajny a kdy půjde do křížení s Chudobou. Přesto jsme nedokázali tuto spolupráci dostatečně kvalitně řešit. Pozdě jsme přebírali kříž a nedůsledně obíhali pivota. Tím jsme vytvářeli mezi sebou na středu větší mezery, což zkušený Sklenák trestal.

Přesto jsme hráli dobře v postupném útoku. Dokázali jsme se prosazovat ať už proti obraně 6-0, tak i v situaci, kdy byl Martin Kocich osobně bráněn. Avšak závěrečnou třetinu prvního dějství jsme vůbec nezvládli. Spouštěčem byla nezdařená přesilovka, ve které jsme nejprve ztratili míč naivní přihrávkou, a následně nám v prostoru pravého křídla vypadl v čisté příležitosti míč. O další okamžik, během střídání, vyběhne náš hráč na hřiště dříve a najednou jsme v oslabení...

Takové dětské chyby nás hrozně srážejí. A právě tehdy je nezbytné se uklidnit, jít na jistý gól, prodloužit přípravnou fázi. No, my se právě tehdy, v takových momentech, zblázníme. Zbytečně, zbrkle a do plných táhneme protiútok, ačkoli nám chybí pivot v základním postavení a pozice krajních spojek je vzhledem ke střídání obrana - útok nevýhodná. Takto se sami uštveme, zvláště když máme na obranných pozicích 3-4 v dnešní situaci okleštěné možnosti. Potom zákonitě přijdou lehké chyby, prohrané osobní souboje a zbytečná vyloučení... A z remízového poločasu je místo toho téměř rozhodnuto.

Druhý poločas jsme bojovali. Ukázali jsme charakter. A v jistých úsecích byli i na dostřel soupeře. Bohužel neproměněné šance, nejednou po výborně připravené akci, z toho tři trháky, definitivně pohřbili naše šance na otočení zápasu.

Jak z toho ven? Poctivá práce a detaily. Každé tréninkové zakončení realizovat s maximální důsledností, precizně se věnovat detailům v kvalitě a načasování přihrávek a náběhů. A umět měnit tempo hry, to bude nejdůležitější. Nemůžeme hrát celých 60 minut naivní bum - bum házenou. Třeba i zpomalit, prodloužit útok, ať nemáme klíčové hráče v rozhodujících úsecích poločasů zbytečně utavené.

Nepochybuji, že to zlomíme. Druhá část zápasu opět ukázala obrovský potenciál. Ale to nestačí. Potřebujeme konečně vyhrát. Zapomeňme na krásu, na hodně gólů a oku lahodící akce. Nyní musí zvítězit pragmatismus. To znamená, tvrdá obrana, méně rizika i za cenu nižšího počtu gólů a poctivé dodržování herního systému."

Shrnutí zápasu včetně statistik a pozápasových komentářů obou mužstev najdete v článku na našem webu zde: http://hazena.noveveseli.cz/novinky/474-14-kolo-extraligy-domaci-prohra-s-frydkem/