11. kolo Extraligy: prohra na Dukle

I přes některé nepovedené akce či technické chyby jsme bojovali a dokázali v zápase reagovat na větší gólovou ztrátu! Přesto zůstávají dva body na palubovce domácí Dukly.

HC Dukla Praha – TJ Sokol Nové Veselí  31:27 (15:12)

V dohrávce 11. kola Extraligy dotlačili k vítězství utkání domácí házenkáři Dukly Praha. Náš tým dotíral, střelecky si házenkáři z Vysočiny vedli dobře, dva výpadky nás ale stály šanci na dobrý výsledek.

Nejlepší střelci: Patzel 7, Klíma 7, Dojčinovič 4 – Ptáčník 7, Kocich 6/2, Dodica 4/1. Rozhodčí: Kavulič, Pavlát. Sedmimetrové hody: 2/1 – 3/3. Vyloučení: 3:4. Diváci: bez diváků.

Shrnutí zápasu od našeho hlavního trenéra Petera Kostky:

„Je to hrozně ubíjející. Další zápas, v němž jsme hráli minimálně 50 minut rovnocennou partii. Do kolen nás však dostávají několik minut dlouhé hluché úseky v obou poločasech. Úseky, kdy jsme vlastní zbrklostí schopni soupeři během okamžiku darovat 2 - 3 góly z ničeho, což nás neskutečně psychicky sráží a stojí nás to množství energie, abychom se opět mohli znovu pracně vrátit do zápasu. Energie, která pak celkem logicky chybí v klíčové fázi zápasu.

Zápas s Duklou byl toho důkazu. V čase, když se gólově dotáhneme na soupeře a výborně pracuje obrana, neproměníme trhák, netrefíme prázdnou bránu, netakticky a rychle zakončíme z nepřipravené pozice… Nepochopitelná zbrklost v čase, kdy je pod tlakem soupeř. Jako bychom v těchto momentech snad získali pocit, že už to půjde samo a na gól nebude třeba se tolik nadřít. Jako bychom si mysleli, že během nejbližší pěti minutovky musíme definitivně rozhodnout zápas. Naopak, podvědomé polevení v koncentraci způsobí, že soupeře dostáváme na koně a nám to neskutečně sníží sebevědomí.  A místo remízového stavu svítí na ukazateli mínus 5... Tak se házená hrát nemůže. Zápas se nikdy neotočí za pár minut, ale trpělivě a gól po góle. Stejně tak se zápas nikdy nekončí, i když vyhráváte třeba o 7 gólů. Jakákoli laxnost, obzvlášť u tak mladého týmu jako je ten náš, je smrtelná a vrátí se nám jako bumerang. O to větší škoda této prohry. Hráli jsme lépe jako proti Lovosicím, prezentovali jsme se rychlý přechodem do útoku a předvedli několik dobrých akcí. Je vidět, že stále více prvků do sebe zapadá a hráči si na sebe v součinnosti začínají zvykat. Jen to jde pomalu.

Co tomu tedy chybí? Použiji slova naší paní doktorky MUDr. Janky Smékalové:

1) NADHLED – ten získají pouze zkušeností. Dokud tyto zkušenosti nezískáme, je nevyhnutelné striktně dodržovat herní sytém, i když i na úkor kreativity, a nic a nikdy nepodcenit. Musíme začít od malých detailů. Naše zbrklost totiž pramení z hloupé snahy okamžitě napravit nějakou chybu. Výsledkem je, že konkrétní herní situaci řešíme nerozvážně a mimo herní systém.

2) DRAVOST – jsme příliš slušní. Házená se na této úrovni nedá hrát s růžencem v rukou. Chybí nám temperament divokého bojovníka. Vždy v zápase přijde úsek, kdy se nebude dařit. Právě tehdy je třeba vyvolat konflikt, strhnout soupeře přes agresivní obranu, nechat se vyloučit... Podobně jako v hokeji, když tým vyvolá bitku, aby emocionálně změnil nepříznivý průběh utkání. My naopak svěsíme hlavu a čekáme, že to strhne někdo druhý. Pokud se nám oba aspekty podaří dostat do naší hry, budeme špičkový tým, který bude vítězit bez ohledu na soupeře a okolnosti. A garantujeme Vám, nám se podaří."

Sestava: Studený, Štohanzl Martin - Ptáčník 7, Kocich 6/2, Dodica 4/1, Krčál 3, Melichar 2,

Bartůněk F. 2, Halíček 1, Štohanzl Miroslav 1, Parolly 1, Gregorovič, Dolejší, Tomášek, Timco, Zeman.

Pozápasové komentáře obou trenérů:

Peter Kostka, trenér TJ Sokol Nové Veselí: „Je velká škoda, když dáme na Dukle 27 gólů a prohrajeme takovýmto způsobem. Hlavní problém byl opět úsek, který jsme si vybrali v prvním i druhém poločase. Ten úsek měl možná pět minut, které jsme nezvládli. Na hřišti vznikl chaos. V druhém poločase jsme začínali přesilovku, měli jsme ji jednoznačně vyhrát dva nula, vrátit se do zápasu, jít se soupeřem gól na gól. Místo toho jsme se nechali vyloučit my a v oslabení, které není důležité vyhrát, stačí ho neprohrát, dostaneme dva góly do prázdné brány, kdy úplně netakticky a zbytečně chceme jít do nepřipravené koncovky, když hrajeme bez brankáře, a to nás potom položilo. Já si nemyslím, že jsme hráli špatně, pokoušeli jsme se o rychlou hru. Potřebujeme hlavně ještě zvýšit konkurenci na spojkách, protože se to nedá hrát se třemi hráči i na pozici zadáků v obraně i tahat protiútok, protože potom ty síly chybějí. A rozhodně samozřejmě ještě potřebujeme kvalitu na křídlech, protože tam to dnes opět nebylo tak úspěšné, jako jsme chtěli.“

Daniel Čurda, trenér HC Dukla Praha: „Pro mě určitě důležité vítězství, myslím si, že pro celý tým, protože jsme se potřebovali udržet v play off, potřebovali jsme dnes získat dva body. Řekl bych, že v určitých fázích zápasu jsme předváděli ten výkon z předchozích zápasů, jako v druhých poločasech s Karvinou a Maloměřicemi. Dost často nás srážela koncovka, dali jsme asi deset tyček, což je velká škoda, protože ten zápas jsme měli, z mého pohledu, pod kontrolou. Vystřídali jsme obranný systém 0-6, 1-5. Ta 1-5 dělala soupeři větší problémy, a kdybychom měli lepší efektivitu střelby, tak si myslím, že bychom měli ten zápas pod kontrolou ještě víc. Ale tohle je cesta, kterou chceme jít, hrát rychlou, dynamickou házenou s malým počtem technických chyb. A pokud zlepšíme koncovku, tak si myslím, že můžeme hrát s úplně každým. Takže za mě spokojenost a jsem rád, že jsme získali dva body."

23.01.2021 17:00