Shrnutí EHF Cupu

Shrnutí dvojzápasu v rámci 2. kola evropského poháru EHF Cup a hodnocení našeho hlavního trenéra Petera Kostky. 


462.jpg

TJ Sokol Nové Veselí – Sabbianco Anarthosis Famagusta

1. zápas: 28:32 (14:14)      2. zápas: 21:26 (12:12)

Statistiky obou zápasů najdete na stránkách EHF zde: http://history.eurohandball.com/ec/ct/men/2020-21/match/2/032

 

Včera večer se náš A-tým vrátil z kyperské Nikósie, kde sehrál dvojutkání v rámci 2. kola evropského poháru. Domácí tým Famagusty byl v obou zápasech úspěšnější a postupuje tak dále. Náš mladý tým bojoval a posbíral cenné zkušenosti v konfrontaci se zkušeným zahraničním celkem.

 

 Jak shrnuje a hodnotí oba zápasy náš hlavní trenér Peter Kostka?

„Jsme smutní, protože se nám nepodařilo naplnit jeden z předsezónních cílů, kterým byl postup do dalšího kola EHF Cupu. Ale určitě nejsme nešťastní. Smutek po nesplněné touze či nenaplněné ambici je namístě, neboť je důkazem, že nám na něčem velmi záleželo. Pocity neštěstí však zcela jistě namístě nejsou. Jistě, zachytil jsem už i komentáře o blamáži našeho celku na Kypru. Už před odjezdem jsem z mnoha stran poslouchal, že Famagusta, to je přece tým náhodně posbíraných stopařů na cestě mezi Larnakou a Nikósií ...

Omyl. Velký omyl. Narazili jsme na nesmírně zkušený a konsolidovaný mančaft. Mančaft, který preferuje fyzickou házenou, a jehož věkový průměr je o deset let vyšší než náš... Máme být nešťastní a frustrovaní z toho, že v klíčových okamžicích jsme hráli se dvěma dorostenci v sestavě a přesná polovina hráčů do pole hrála ještě na jaře dorosteneckou soutěž?

Ne, to nejsou výmluvy, natož alibismus trenéra. To je hrdost na naše hráče. Házená není počítačová hra, kde si zvolíte hráče a úroveň obtížnosti. V našem sportu zkratky neexistují. Je to o tvrdé práci a trpělivém nabírání zkušeností. A naši hráči pracují tvrdě a poctivě. A takovými zápasy, jako byl dvojzápas s Famagustou, se posouvají vpřed. Mentálně, herně i osobnostně.

Že to ještě dnes nestačí na vyřazení Famagusty? Nevadí, pravděpodobně by to nestačilo ani příští rok, ale o dva roky už ano. Jsme v náročném procesu, vydali jsme se na cestu práce s mladými hráči a ti potřebují čas. Určitě by bylo jednodušší přinést několik "západem zapomenutých akvizic", které by v české lize dominovali. Ale jak by to pomohlo české házené? Koho by to bavilo v klubu jako Nové Veselí, založeném na práci s mládeží? V takovém případě by totiž hráči jako Halíček, Tomášek, Krčál, Dolejší, Gregorovič, Rubáč, Halla, Timco či Parolly seděli maximálně doma před televizí.

Dnes mladým chlapcům otevíráme dveře do světa velké házené. Dnes tito kluci hrají těžké zápasy, nejednou je fackuje sportovní nezkušenost a mladická naivita. A bezpochyby ještě zažijí spoustu dalších proher. No brzy se karta otočí a nejvíce z toho bude profitovat česká házená.

Více fotografií a momentek ze zápasů najdete ve fotogalerii na našem Facebooku! 

 Za fotografie děkujeme domácímu celku (© AnarthosisHC Media Team).

 

Přesto jsme nebyli od postupu až tak daleko, jak ukazují výsledky obou zápasů. V prvním duelu jsme téměř 40 minut vyhrávali o dva góly a měli několik příležitostí ve hře v početní převaze soupeře zlomit. To se nám nepodařilo a zkušený soupeř postupně získal v zápase mentální převahu. My jsme se nejednou zbláznili, chtěli jsme zápas získat na naši stranu příliš rychle, naše zakončení nebylo trpělivé a v řešeních herních situaci chyběla chladná hlava. To Famagusta hrála do pasivity a čisté šance, kterou následně proměnila.

V tomto zápase nám nefungovala obrana. V prvním poločase jsme špatně bránili záběh křídla, byli daleko od sebe a prohrávali souboje 1 na 1. V druhém poločase domácí změnili svůj postupný útok a hráli dlouhé kříže, s cílem odtáhnout naše středové hráče a využít svůj fyzický fond. Nám chyběly přerušení a především jsme pozdě přebírali pivota. Svůj den neměli ani brankáři, takže jsme se nedokázali dostat ani do protiútoku.

Druhý zápas byl v mnohém podobný. Většinu prvního dějství jsme vyhrávali, podstatně lépe bránili a udržovali si náskok. Několikrát jsme vedli i o čtyři góly. No závěr poločasu jsme nezvládli. Opět neproměněná šance, zbrklost namísto trpělivé hry, nešťastný odražený míč a najednou to byla poločasová remíza. Toto nás už definitivně zlomilo. A přestože jsme ve druhém poločase zkoušeli hru bez brankáře, ačkoli jsme změnili obranný systém a bojovali ze všech sil, chyběla nám vnitřní síla a zejména zkušenosti, abychom takto rozjetého soupeře ještě překvapili.

EHF CUP byl však perfektní zkušeností, kterou bezpochyby zúročíme v budoucnosti. Jdeme dál a děkujeme všem příznivcům, fanouškům a partnerům za silnou podporu."

 

Pozvánky
26.01.2022 19:00
TJ Sokol Nové Veselí - Lovci Lovosice (SF Český pohár)
Muži
02.02.2022 19:00
TJ Sokol Nové Veselí - HBC Ronal Jičín
Muži
Partneři