Rozhovor s Michalem Studeným ml.

Série rozhovorů s členy našeho oddílu: „Chci, abychom se společně zlepšovali jako tým," říká v aktuálním rozhovoru druhý zástupce našeho brankářského tria Michal Studený ml.


454.jpg

V jedenáctém rozhovoru se zástupci našeho A-týmu se opět vracíme mezi hráče! O své házenkářské začátky, zážitky a úspěchy v novoveselském dresu či dojmy nejen z aktuální sezóny se s námi tentokrát podělil Michal Studený, jeden z trojice hráčů střežících branku našeho mužstva.

 

Na úvod návrat k Vašim začátkům – kdy jste začal hrát házenou a co se vám na ní líbí?

„Házenou jsem začal hrát asi v pěti letech. U nás doma asi nebylo ani nic jiného na výběr (úsměv). Táta se strejdou a babičkou házenou hráli, takže tak nějak automaticky jsem začal hrát taky. Na házené je super, že je kolektivní sport a také je velmi atraktivní. Padá spoustu gólů a je to tvrdý, ale férový sport.“

 

Ve Vaší rodině měla házená tradici, tudíž i pro Vás se sestrou byl tento sport poměrně jasná volba. Bavila Vás už od dětství nebo jste chtěl dělat i jiný sport?

„Pro mě to jasná volba určitě byla. Ségra to měla o dost těžší, protože byla zezačátku ve Veselí jediná holka a pak musela jezdit hrát do Havlíčkova Brodu. Já nikdy nic jiného nehrál, ale baví mě i jiné sporty, třeba fotbal, tenis atd…“

 

 

Už od házenkářských začátků jste se postavil do branky?

„Vůbec ne, začínal jsem v poli jako spojka a pivot. Do branky jsem šel až ve starších žacích, protože jsme neměli brankáře a já si řekl, že to zkusím. Hned potom jsme měli nějaký kemp, kam přijel i pan Barda (bývalý vynikající brankář), který nám řekl, že brankář je padesát procent úspěchu týmu a to se mi hodně líbilo (úsměv).“

 

Házenkářsky jste celý život spjatý s Novým Veselím. S některými spoluhráči, například Vojtěchem Krčálem, jste prošel i mládežnickými kategoriemi a vypracovali jste se až do pozice stabilní součásti základní sestavy A-týmu. Jak na tyto roky a úspěchy, kterých jste v dorosteneckých kategoriích dosáhli, vzpomínáte?

„Samozřejmě se na to vzpomíná hezky. Nejen s Vojtou, v Áčku je spousta kluků, se kterými jsem začínal a hrál potom v dorostu. A spousta dalších kluků, kteří s námi už bohužel nehrají. Především si vzpomínám na tu srandu, ať už v žácích na turnajích a v dorostu na soustředěních. Rád vzpomínám na poslední rok ve starším dorostu. Nikdo nám nevěřil, že bychom mohli něco uhrát. Nechtěli nás trénovat, tak si nás vzali na starost můj táta a pan Kupa a my skončili druzí. To bylo super.“

 

Máte nějaký zážitek či úspěch z Vaší hráčské kariéry, kterého si ceníte nejvíc?

„Velký zážitek bylo určitě mistrovství v Chorvatsku, na které jsem se dostal s dorosteneckou reprezentací. Jen je škoda, že výsledkově to tam nedopadlo podle našich představ.“

Sraz dorostenecké reprezentace 2015, Michal Studený ml. v oranžovém brankářském dresu.

 

Kromě házené se však věnujete svému civilnímu zaměstnání. V mužstvu tedy patříte mezi „pracující“ hráče. Jak náročný je režim dvou „zaměstnání“?

„Je to velmi náročné. Určitě bych neřekl, že házená je moje zaměstnání. Je to pro mě spíše zábava a koníček. Musím si samozřejmě nechávat dny dovolené na házenou, ale nevadí mi to, zatím se to nějak zvládnout dá. A doma mi to tolerují, takže dobrý (smích).“

 

Jaká byla Vaše reakce, když los evropského poháru přiřknul vašemu týmu soupeře z Kypru? Po odložení to vypadá, že se dvojzápas uskuteční, což by znamenalo, že se v této fázi představíte jako jediný český zástupce…

„Moje reakce asi nebyla nijak speciální. Jen jsem si říkal, že je to super, na Kypru jsem nikdy nebyl (úsměv). Věříme, že se zápasy odehrají a těšíme se, že se i v této sezóně znovu představíme v evropských pohárech.“

 

Momentka z utkání 3. kola evropského poháru v Lucembursku. V letošním 2. kole evropského EHF Cupu se naše mužstvo postaví proti kyperské Famagustě. 

 

Jak náročné je zůstat v dobré náladě a udržovat se v kondici a herní pohodě při tolika omezeních a přerušeních sezóny? Jak Vy osobně vnímáte atmosféru v týmu v posledních týdnech?

„Už to není tak těžké jako na jaře. Teď když už spolu můžeme i trénovat, tak je to v pohodě. V tom je kolektivní sport lepší, že Vás podrží ta parta. Atmosféra je dobrá, soustředíme se na tréninky a já osobně se moc neupínám na to, jestli se má hrát nebo ne, protože se to mění každý týden, někdy i ze dne na den.“

 

Před sezónou se kromě nového trenéra přidal k týmu v roli asistenta také Váš otec, sám bývalý novoveselský hráč. Jak jste reagoval na jeho novou roli u týmu?

„Docela mě to překvapilo. Ale bral jsem to v pohodě, už mě trénoval i v dorostu. Je to i tím, že už u rodičů nebydlím, takže se aspoň vidíme na trénincích. Mám i trochu štěstí, že chytám a táta hrál spojku, takže do toho mi moc nekecá, na to máme Roba (smích). Horší by to měla ségra, ta hraje stejný post, jako hrával on.“

 

 

Jaké jsou Vaše dosavadní dojmy z aktuální sezóny? Výsledky jsou překvapivé a soutěž velmi vyrovnaná, což lze přičítat také všem různým omezením a karanténním opatřením, které se nevyhnuly ani házenkářské soutěži. Věříte, že se soutěž brzy rozjede, a dohraje?

„Dojmy jsou zatím hodně smíšené. Pořádně se sezóna ještě ani nerozehrála, takže je těžké něco komentovat. Samozřejmě některé výsledky jsou zajímavé, ale hodně týmům přišlo několik zajímavých posil, takže se to dalo čekat. Doufám, že se situace co nejdříve zlepší, abychom už zase mohli fungovat normálně.“

 

Pokud bude výjimka udělena, další extraligové utkání čeká váš tým v sobotu. Domácí zápas po další dlouhé pauze proti silnému týmu Kopřivnice. Jaká očekávání máte před tímto utkáním? Jistě se i přes všechny komplikace všichni těšíte na návrat na palubovku a ostrý zápas…

„Zápas to bude velmi těžký, ale nemáme v něm úplně co ztratit. Jsem rád, že se pod naším novým trenérem Veselí vrací k zapracovávání našich dorostenců do áčka. S našimi mladými spoluhráči z dorostu se známe, funguje nám řekněme klubová „chemie“ a hraje se mi s nimi tisíckrát líp. A pro tyhle kluky, ale i pro nás starší, jsou tyhle zápasy proti silným soupeřům super zkušenosti.“

 

Momentka z utkání loňského ročníku Extraligy v Kopřivnici, kde naše mužstvo zvítězilo.

Michal Studený předvedl v brance vynikající zákroky, které ocenili i fanoušci, kteří ho na Facebooku

Českého svazu házené v tradičním hlasování zvolili Hráčem kola. 

 

Na závěr – máte nějaká očekávání či přání do aktuální sezóny 2020/21?

„Vzhledem k aktuální situaci, jsou moje očekávání spíše dlouhodobá a vlastně jednoduchá. Chci, abychom se společně zlepšovali jako tým. Vidím v našich dorosteneckých kategoriích spoustu talentovaných hráčů, jen je potřeba, aby dostali důvěru a šance. Jednou z nich budou dobří hráči pro Extraligu. Nakoupit cizí hráče umí každý, ale je to krátkodobé, vychovávat hráče od mládeže je však důležité nejen pro sportovní život. Jsem rád, že tato vize ve Veselí funguje a bude snad i v budoucnu.“

Partneři