1. kolo Extraligy: prohra v Lovosicích

Na dobrý první poločas (skóre 14:14) jsme bohužel v druhé půli nenavázali a dva body tak berou domácí.

HK FCC Město Lovosice - TJ Sokol Nové Veselí 31:22 (14:14)

Nejlepší střelci: Motl 13/4, Trkovský 7 - Kocich 7/3, Ptáčník 6. Rozhodčí: Opava, Válek. Sedmimetrové hody: 4/4 - 4/3. ŽK: 2:3. Vyloučení: 3:3. Diváci: 1 470.

Sestava: Studený, Šimovček – Kocich 7/3, Ptáčník 6, Halla 2, Krčál 2, Melichar 1, Bassomben 1, Veselý 1, Dodica 1, Bartůněk 1, Gregorovič, Parolly, Halíček, Rubáč, Štohanzl Mir.

Hodnocení a komentář hlavního trenéra Petera Kostky: „Zápas dvou rozdílných poločasů. Nejvíc mě mrzí skutečnost, že konečný výsledek ani zdaleka nereflektuje celkový průběh utkání. Je totiž důležité umět dohrát sice prohraný zápas, ale způsobem, který je důstojný.

V první části hry jsme hráli krásnou a variabilní házenou. Jistě, nebýt několika lehkých ztát míče v jasných příležitostech, které vyplynuly z menší zkušenosti a mírné nervozity, první poločas bychom jasně vyhráli. Přesto jsme výborně bránili, zhušťovali střed hřiště, díky čemuž jsme dokázali soupeře přečíslovat a neumožnili jsme mu využívat jeho nejsilnější zbraně - individuální kvalitu ve hře 1 na 1 a dohrávání do křídel. V postupném útoku nám výborně fungovalo dlouhé křižování, čímž jsme skvěle dokázali otevírat prostor našim spojkám pro střelbu přes jednoblok. Adam Ptáčník to skvěle využíval a střelecky parádně táhl celý tým.

Bohužel druhý poločas nám absolutně odešla efektivita v postupném útoku. Těžko hráčům v tomto případě něco vytknout, protože jsme se téměř vždy dostali po výborné přípravné fázi do čisté šance a zvolili správné řešení. No nedokázali jsme dát gól, což domácí téměř vždy potrestali lehkým gólem. Přes deset minut jsme nedali gól, ale ne chybou pasivity či špatného systému. Zahozený trhák, čistý přeskok spojky, neúspěšné zakončení z pivota i prostoru křídla po perfektních akcích, neproměněná sedmička, z toho pětkrát trefená konstrukce brány, to nás psychicky zlomilo, negativně ovlivnilo sebevědomí, což se ihned přeneslo do obrany, která už nebyla natolik důsledná a kompaktní. A navíc jsme si nepomohli protiútokem, který musí byť naší výkladní skříní.

Zápas ukázal několik důležitých aspektů:

• vždy, když přestane fungovat útok, potřebujeme se opřít o agresivní obranu, vyvolat konflikt, i za cenu vyloučení, jednoduše přitvrdit na hranice dovoleného.
  • potřebujeme systematicky pracovat na alternativním otevřeném obranném systému 3-2-1, který rozšíří naše možnosti v době, kdy potřebujeme zvrátit negativní průběh zápasu.
  • potřebujeme větší tlak z dálky z pravé strany. Roman Dodica hrál systémově, velmi se snažil, skvěle křižoval, ale potřebujeme i od něj tlak zpoza 9m oblouku, zejména v situacích, kdy soupeř přitlačí na Ptáčníka nebo Melichara.
  • nemůžeme střídat dva hráče obrana - útok. V takovém případě nám odchází protiútok, kterým si však náš mladý tým musí umět pomáhat v každém zápase. Zde však narážíme na jeden problém. Někteří chlapci musí zabrat i v obranné fázi hry. A rozhodně na ně v tomto případě zatlačíme, protože jsme a zůstaneme v procesu učení a budování týmu pro budoucnost, byť za cenu počátečních neúspěchů či proher. To znamená, že Vojta Krčál, Andy Parolly, Roman Dodica či Jirka Gregorovič dostanou prostor se v co největší míře rozvíjet i v obraně, ale ještě více budou vystaveni tlaku na sobě pracovat ještě tvrději.
  • ještě více využívat oblouky a prostor 1-2, s případnými dohrávkami do křídel. Nemůžeme mít pivota téměř neustále pouze v prostoru mezi 3-4. I zde potřebujeme různorodost a hlavně pochopit, že Sekulić je už pryč a my se přece chceme posunout do větší variability a zejména ještě více uvolnit ruce našim výborným středním spojkám, které jsou často až příliš svázané systémem, což zabíjí jejich kreativitu.

Ano, i takové zápasy jsou a budou součástí našeho dlouhodobého příběhu. A právě po takových zápasech je důležité zůstat pozitivně naladěni, věřit naší práci a správně týmově zareagovat. A právě na správnou reakci týmu v nejbližším domácím zápase proti Maloměřicím se těším.“