Rozhovor s Romanem Dodicou

Série rozhovorů s členy našeho oddílu:

„Máme velmi dobrý tým a všichni doufáme, že budeme mít šanci se v lize ukázat,“ říká v aktuálním rozhovoru naše pravá spojka Roman Dodica


406.jpg

Tento týden se s rozhovorem vracíme zpět mezi hráčské zástupce našeho A-týmu. V dalším rozhovoru se s námi o své aktuální dojmy, pocity z letní přípravy, ale i začátky v našem klubu podělil Roman Dodica, pravá spojka našeho mužstva se zkušenostmi z moldavské juniorské reprezentace a evropských pohárů. 

 

Na úvod návrat k Vašim začátkům – kdy jste začal hrát házenou a co se vám na ní líbí?

Poprvé jsem házenou vyzkoušel, když mi bylo 9 let. Do naší školy přišel trenér házené a řekl celé třídě, jestli to chceme zkusit. Samozřejmě každý přemýšlel, co je házená a chtěl ji vyzkoušet. Postupně jsem ve své třídě zůstal jediný, kdo házenou hrál. Když jsem se jí začal více věnovat, nejvíce se mi líbilo, že můžete skórovat hodně gólů a navíc skutečnost, že získáte spoustu přátel. Navíc se mi líbilo, že nám dává šanci hodně cestovat.

 

Do ČR jste přestoupil ve 20 letech. Co pro vás bylo (nebo stále je) v ČR těžké?

Přestěhovat se do Česka bylo zpočátku velmi obtížné, protože jsem neznal jazyk, ale měl jsem štěstí, protože český jazyk je podobný ruskému. Díky tomu jsem češtině rychle začal rozumět. Navíc žiji v Kišiněvě, hlavním městě, a když jsem se přestěhoval do Veselí, nejdříve to bylo velmi neobvyklé, protože jsem celý život žil ve velkém městě. Poté jsem se přestěhoval do malého městečka, ale po nějaké době jsem si na klidné prostředí zvyknul. Když se teď vracím zpět domů, například v době letní či zimní přestávky, je to těžké, protože je to zase úplně jiné prostředí. Také jsem si musel zvyknout na českou kulturu.

 

Co se vám naopak na životě v ČR a působení v Novém Veselí líbí?

Největší benefit působení v Novém Veselí je určitě možnost rozvíjet svou hru a schopnosti. Mohu se posunovat v kariérním žebříčku, což bohužel v Moldavsku není možné.

 

Ve své kariéře jste měl šanci nastoupit již za dva kluby (kromě Nového Veselí také za moldavský Tiraspol) v evropském poháru či v moldavské reprezentaci na juniorském mistrovství Evropy. Jakého úspěchu či zážitku si ceníte nejvíce?

Největší úspěch, jaký jsem dosud zažil, byl s národním týmem U18, když jsme vyhráli IHF Trophy, která se konala v Gruzii. A samozřejmě zmiňované mistrovství juniorů v Černé Hoře, protože díky tomuto turnaji jsem dostal šanci přestoupit do Nového Veselí.

Jaké jsou vaše dosavadní dojmy z letní přípravy a přípravných utkání – po tak dlouhé době bez házené, a zároveň jste v náročném programu letní přípravy?

Po tak dlouhé pauze jsem se na tréninky už opravdu těšil. Zpočátku to bylo obtížné, ale nakonec si tělo začalo na zátěž zvykat. Dojmy jsou zatím velmi dobré, tréninky jsou velmi zajímavé a zároveň velmi únavné. Totéž platí o přípravných zápasech, přestože jsme nemohli odehrát všechny zápasy podle původního plánu.

 

Jako hráč se zahraničními zkušenostmi – jak hodnotíte úroveň české Extraligy?

Z mého pohledu je úroveň české ligy velmi vysoká. Moc se mi líbí, že v Extralize každý tým bojuje v každém zápase až do samého konce, což zvyšuje kvalitu soutěže. Liga je zde stabilní s velmi silnými soupeři, kteří se každým rokem přidávají, a soutěž se vyrovnává. 

 

V A-týmu jste začínal s číslem 77, od následující sezóny jste poté zvolil číslo 10, má pro vás nějaký speciální význam, jako tomu u sportovců často bývá?

Obecně nehraje číslo v mém životě nějakou velkou roli, přesto jsem však celý život hrál s číslem 10. Po mém příchodu do Veselí bylo toto číslo obsazené, proto jsem odehrál zbytek sezóny s číslem 77. Od nové sezóny už jsem se vrátil zpět k číslu 10.

Jaká jsou vaše očekávání před novou sezónou po tak velkém množství hráčských a trenérských změn?

Moje očekávání jsou velmi vysoká. Já osobně bych chtěl ukázat dobrou a krásnou hru, být pro tým přínosem, a samozřejmě chceme, aby měli radost i naši fanoušci. Pokud jde o cíl do sezóny, chceme samozřejmě postoupit do play-off a bojovat o co nejlepší místo v žebříčku. Navzdory změnám v našem týmu máme velmi dobrý tým a všichni doufáme, že budeme mít šanci se v lize ukázat.

Pozvánky
25.09.2021 12:30
TJ Sokol Nové Veselí - C.S.Cargo HBC Jičín
Mladší dorost
25.09.2021 14:30
TJ Sokol Nové Veselí - C.S.Cargo HBC Jičín
Starší dorost
25.09.2021 17:00
TJ Sokol Nové Veselí - SKKP Handball Brno
Muži
25.09.2021 19:00
TJ Sokol Nové Veselí - SK Slavia Praha (muži B)
Muži
Partneři