80. léta: rozhovor

Čtvrtý rozhovor ze série článků v rámci výročí 50 let činnosti našeho oddílu házené TJ Sokol Nové Veselí.


386.jpg

Na fotografii sedí pan Ing. Jiří Chalupa vepředu uprostřed. 

80. léta: rozhovor

Na článek o 80. letech z minulého týdne opět navazujeme rozhovorem, tentokrát se o své vzpomínky a dojmy podělil bývalý hráč našeho oddílu pan Ing. Jiří Chalupa. 

 

1. Jak vzpomínáte na své začátky v novoveselské házené?

„Moje začátky v novoveselské házené jsou spojeny s nástupem do ZŠ Nové Veselí v roce 1975. Osudovým způsobem mne tehdy ovlivnila osobnost Josefa Smékala v roli učitele a trenéra. Naučil nás nejen sportovní všestrannosti, ale především základům házené, uvedl nás do světa sportu, který jsme si zamilovali. Moc rád vzpomínám na spousty nových kamarádů, na mnoho urputných bojů v amatérských podmínkách na všech těch antukových, hliněných či betonových hřištích za všech možných klimatických podmínek. S dnešními podmínkami v nové sportovní hale se to vůbec nedá srovnávat. Házená nám ale učarovala a stala se navždy hrou našich srdcí.“

 

2. Patřil jste k prvním z hráčů, kteří začali doplňovat rozjetou partu dorostenců a mužů ze 70. let. Jak Vás přijali do týmu?

„Moje generace měla velkou výhodu, že vstoupila do již dobře organizovaného a po hráčské stránce vyspělého klubu, mezi staršími hráči jsme měli své vzory a kamarády (namátkou L. Materna, F. Novotný, J. Starý a mnoho dalších…) Jak v dorostu, tak i mezi muži mne vždy starší hráči přijali jako sobě rovného, dodnes mezi nimi mám hodně přátel. Za působení v dorosteneckých kategoriích musím ocenit práci již zesnulého skvělého trenéra a člověka Milana Holcmana. Zážitkem pro mne byly i mistrovské zápasy, pověstné byly souboje s Tišnovem, Telnicí, Ivančicemi, brněnskými týmy, Zlínem (Gottwaldovem), Napajedly… Nebo když byla příležitost zahrát si proti legendě Jaroslavu Konečnému – alias „Bagrovi“…“

 

3. Jak vzpomínáte na Vaše první zahraniční zkušenosti při zájezdu do jugoslávské Fužinar Ravne a na pozdější spolupráci s ASV Süchteln?

„V roce 1980 v mých 17letech jsme absolvovali sportovní zájezd do jugoslávského Ravne spojený s pobytem u moře v Portoroži – vydařený turnaj, společenský večer v krásném prostředí místních hor, první pobyt u moře v luxusním letovisku, oslava zlaté olympijské medaile fotbalistů s domorodými sympatizanty a další spousta zážitků – to nevymyslíte, to se stane. A především skvělá parta složená ze starších i mladších hráčů.

Díky spolupráci s Duklou Praha v osobě pana Jaroslava Chvalného se v roce 1986 podařilo navázat kontakt se západoněmeckým ASV Süchteln a realizovat výměnné sportovní pobyty. Kdo si pamatuje tehdejší politické poměry, musí uznat, že se jednalo o „majstrštyk“ tehdejšího vedení oddílu. Jsem přesvědčen, že spolupráce obohatila obě strany jak po sportovní, tak po společenské stránce, navázali jsme nová přátelství, prověřili jsme si své jazykové znalosti. Jsem přesvědčen, že němečtí přátelé dodnes nezapomněli na absolvování velikonoční pomlázky v Novém Veselí ?…“

 

4. V sezoně 1984-1985 hrálo družstvo mužů 2. Národní ligu. Jak tuto zkušenost hodnotíte?

„Pro většinu hráčů byla tehdy účast ve druhé lize vrcholem jejich kariéry. Konkurence házené v té době byla podstatně širší, dle mého jsme si tehdy sáhli s ohledem na možnosti a podmínky na svůj výkonnostní vrchol. I když jsme ve 2. národní lize sehráli jen jednu sezónu, bojovali jsme důstojně s každým soupeřem a byli jsme za tu možnost vděční. Hráli jsme házenou zcela zadarmo, ale srdcem ve svém volném čase po práci nebo při studiu.“

 

5. Pravidelně navštěvujete zápasy nejen mužů, ale i mládežnických kategorií, jak hodnotíte dnešní házenou v Novém Veselí?

 „Jsem nejen pravidelným, ale i náročným a kritickým fanouškem a návštěvníkem zápasů všech věkových kategorií. Jsem nadšený z úrovně práce s mládeží a z jejích výsledků, přirozeným důsledkem toho jsou i historicky nejlepší výsledky v mužské kategorii. Člověka s tvrzením, že Nové Veselí bude násobným mistrem ČR v dorosteneckých kategoriích a že se v Novém Veselí bude hrát mužská extraliga, bych v 80. letech považoval přinejmenším za snílka. Tohoto všeho by ale určitě nebylo možné dosáhnout bez splnění dalšího letitého snu všech generací házenkářů v Novém Veselí – a to výstavby nové sportovní haly v roce 2006.

Je mi ctí a potěšením, že jsem v 90. letech a v prvním desetiletí milenia mohl částečně vrátit dluh házené prací ve výboru házené po boku kamarádů a lidí oddaných házené. Byl by to dlouhý seznam vyjmenovat všechny, kdo se zasloužili o rozvoj házené v Novém Veselí a velmi nerad bych někoho opomenul. Přesto si dovolím zmínit podle mne nejdůležitější osobnosti. O zcela zásadní roli Josefa Smékala při založení házené v Novém Veselí není pochyb. Chci využít této možnosti a poděkovat dvěma dalším lidem, kteří se nejvíce zasloužili o restart házené v 90. letech minulého století až do současnosti – kdo je zná, ví, o čem mluvím. Jsou to pan Pavel Šťastný a Ladislav Materna – pánové a kamarádi, děkujeme!“

 

6. Jak vidíte budoucnost novoveselské házené? Co byste chtěl popřát házené k jejímu 50. výročí?

„Budoucnost novoveselské házené vidím optimisticky. Zásadní je udržet výborně nastavený trend práce s mládeží a zajištění kvalitního lidského potenciálu na trenérských postech a ve vedení klubu, podstatné je i zajištění finančních zdrojů, důležitá je i podpora městyse Nové Veselí, ZŠ Nové Veselí a široké veřejnosti. Toto vše v hojné míře přeji novoveselské házené do dalších let k jejímu  50. výročí. Při splnění těchto podmínek se pak už jen můžeme těšit na její další úspěchy. Ale už teď si můžeme říct, že jsme hrdí házenkáři z Vysočiny.“

 

Příští týden, opět v neděli, 2. srpna se můžete těšit na pátý článek, který nás přesune zase o krok dál v naší historii. Společně se podíváme na "restart" novoveselské házené v 90. letech. 

Partneři