Výročí našeho klubu: 80. léta

Čtvrtý ze série článků v rámci výročí 50 let činnosti našeho oddílu házené TJ Sokol Nové Veselí.


383.jpg

Fotografie družstva žáků TJ Sokol Nové Veselí, 1982

 

Výročí našeho klubu: 80. léta

     Vrátíme se dnes v historii novoveselské házené do 80. let minulého století. Toto období bylo pro házenou v Novém Veselí velice úspěšné a také česká házená byla v těchto letech na vzestupu. Dukla Praha vyhrála v roce 1984 Pohár mistrů evropských zemí, když v historicky nejvyrovnanějším finále porazila tehdejšího mistra Jugoslávie Metaloplastiku Šabac. Hráči obou týmů, Dukly Praha i Metaloplastiky Šabac, tvořili základy národních reprezentačních výběrů svých zemí.

     Bohužel vzhledem k neutěšené politické situaci a neúčasti západních zemí na olympiádě v roce 1980 v Moskvě, zakázala tehdejší komunistická vláda účast našich sportovců na následujících Olympijských hrách v roce 1984 v Los Angeles, čímž připravila jednu z našich nejúspěšnějších generací o možnost zabojovat minimálně o olympijské medaile, možná i o vítězství na této olympiádě. Zbývá jen dodat, že olympiádu v Los Angeles vyhrála právě zmíněná Jugoslávie.

     Náš oddíl navázal v 80. letech dlouhodobou spolupráci v mládežnických kategoriích právě s výše zmíněnou Duklou Praha, která trvá až do dnešních dnů. Pod vedením Jaroslava Chvalného st., dlouholetého vynikajícího mládežnického trenéra Dukly Praha, a jeho syna Jaroslava, současného prezidenta Českého svazu házené, začala žákovská družstva pražské Dukly pravidelně jezdit do Nového Veselí na letní soustředění. Na Vysočině se připravovala na sezonu a sváděla bitvy (nutno říct, že v té době většinou úspěšné) s našimi žákovskými týmy. Díky této kvalitní přípravě a kvalitní práci našich trenérů jsme zaznamenali první úspěchy v celorepublikovém měřítku.

  • 1981 minižáci      4. místo na přeboru ČR
  • 1982 starší žáci   5. místo na přeboru ČR
  • 1983 starší žáci   6. místo na přeboru ČR

Také naši dorostenci zaznamenali v tomto období výrazný úspěch v podobě postupu do 2. dorostenecké ligy v roce 1986.

Družstvo dorostu, které vybojovalo v sezóně 1985 - 1986 postup do II. dorostenecké ligy

      Největším úspěchem novoveselské házené v 80. letech byl postup družstva mužů do 2. Národní ligy v sezóně 1983-1984. Generace hráčů, která vybojovala v 70. letech postup do nejvyšší soutěže dorostu, dokázala postoupit do této velice kvalitní soutěže. Přestože mužský tým zaznamenal velmi dobré výsledky, nakonec se mu v této soutěži bohužel nepodařilo udržet.

 

Družstvo mužů, které vybojovalo v sezóně 1983 - 1984 postup do II. Národní ligy

     Závěr 80. let se nesl ve znamení naší dlouholeté družby se západoněmeckým klubem ASV Süchteln. Pamětníci tohoto období si jistě pamatují, že dostat se v té době na západ nebylo vůbec jednoduché. Našemu oddílu se to podařilo opět zásluhou pana Jaroslava Chvalného staršího. Každý, kdo se těchto zájezdů zúčastnil, na ně dodnes velice rád vzpomíná. Naše setkávání jak v Německu tak u nás měla vysokou sportovní i společenskou úroveň.

 

Naši hráči s hráči družstva ASV Süchteln v Center Parku v Holandsku   

 

Více fotografií z 80. let najdete na našem Facebooku: https://www.facebook.com/hazena.noveveseli.cz/

V dalším pokračování našeho seriálu se příští neděli 26. července v 17 hodin můžete těšit na rozhovor s jedním z bývalých hráčů našeho oddílu právě o 80. letech.

Výsledky
10.05.2020
Starší dorost
:
10.05.2020
Mladší dorost
:
26.04.2020
Starší dorost
:
26.04.2020
Mladší dorost
:
Partneři