Výročí našeho klubu: ženská házená

Třetí ze série článků v rámci výročí 50 let činnosti našeho oddílu házené TJ Sokol Nové Veselí. 


380.jpg

Fotografie ženského družstva TJ Sokol Nové Veselí, 1976

zleva stojící: trenér Pavel Šťastný, Krajčovičová, Vokounová, Pospíchalová, Zitová J., Kupová V., Sobotková M.

zleva sedící: Kupová R., Friebová, Řeháčková, Švomová S., Holemanová

 

V rámci našeho historického ohlédnutí jsme si již přiblížili počátky mužského i dorosteneckého týmu. V 70. letech však začala házenou hrát také děvčata. Dnes si tedy přiblížíme tuto část v historii našeho oddílu. Dnešní článek přináší vzpomínky a ohlédnutí za ženskou házenou od bývalé hráčky a trenérky družstva žen TJ Sokol Nové Veselí paní Věry Krajčovičové. 

Výročí našeho klubu: ženská házená 

   Do roku 1975 vedl házenou žen pan Dr. Smékal. Postupně předával trénování děvčat Věře Krajčovičové, která se přestěhovala do Žďáru nad Sázavou z Otrokovic, kde tehdy hrála první ligu. Trénování se ujala jako hrající trenérka, což není zrovna lehké. Proto k týmu přišel nový trenér pan Pavel Šťastný. Začátky byly dost těžké, chyběl stabilní kádr družstva.

   S novým trenérem přišly posily ze Žďáru nad Sázavou, které dříve hrály za jiné oddíly – Eva Průdková, Sylvie Švomová (Třebíč), Věra Svierčková (Olomouc), Miroslava Studená-Vencelidesová (Ostrava). Samozřejmě se zlepšovala i úroveň stávajících děvčat z Nového Veselí i okolních vesnic. Časem se družstvo žen dostávalo na přední místa v tabulce. Děvčata absolvovala řadu turnajů i s mezinárodní účastí týmů z Jugoslávie nebo Slovenska. Společně s muži se děvčata zúčastnila i turnaje v Německu. Po úspěšné sezóně dokonce hrála o postup s Olomoucí, v jejímž týmu hrály i reprezentantky.

   Největší rozvoj ženské házené nastal příchodem nového trenéra pana Františka Košťála. Pod jeho vedením se kádr družstva žen ustálil a děvčata se umisťovala na špici tabulky a šířila dobrou pověst novoveselské házené až do ukončení aktivní činnosti.

  Hráčky oddílu házené Nového Veselí od roku 1971: Bělíková, Dvořáková, Friebová, Křivánková, Kučerová, Matulová, Melicharová, Řeháčková, Sobotková S., Zitová M., Vokounová, Prokopová, Holcmanová, Sobotková M., Jeřábková, Pangrátzová, Švomová S., Pospíchalová, Krajčovičová, Dvořáková I., Kupová V., Smékalová J. ml., Průdková, Sťastná, Ryvolová, Kupová R., Dvořáková A., Zitová J., Krmášková, Pelikánová, Švierčková, Humpolová, Pazderová, Škodová, Kotíková, Kotasová, Křesťanová, Studená, Kadlecová, Večeřová, Lísnerová.

   V roce 1990 projevila zájem o házenou děvčata – žákyně a dorostenky. I když nebyla děvčata přihlášena do soutěže, poctivě trénovala pod vedením trenérky paní Věry Krajčovičové celé tři roky, než se rozutekla do škol.

   Byla to: Brychtová M., Hanusová M., Jamborová R., Jamborová M., Košťálová A., Kučerová J., Landsmanová O., Landsmanová E., Landsmanová P., Povolná M., Povolná Z., Ruberová J., Smékalová L., Stehnová S., Strejčková M., Strejčková Z., Strejčková R., Veselá M., Zikušková M. (jména uvedena za svobodna).

   V roce 1997 přišla opět spousta děvčat se zájmem o házenou. Znovu se jich ujala trenérka Věra Krajčovičová. Po třech letech přihlásila děvčata do soutěže, zároveň sama dělala také vedoucí družstva, zajišťovala dopravu apod. Přestože družstvo nenavázalo na úspěšné doby ženské házené v Novém Veselí, hrála děvčata se stejným zápalem. Převážně se umisťovala v druhé polovině tabulky. V letech 1998-2001 reprezentovala Nové Veselí v okresním kole „Novinářského kalamáře“ ve Velkém Meziříčí.

   Aktivní činnost děvčata ukončila odchodem do škol v roce 2003.

Postupně se vystřídala řada děvčat: Bořilová M., Brychtová Z., Březková M., Činčerová H., Chlubnová V., Kašpárková L., Kezniklová P., Klusáčková M., Krajčovičová V. ml., Kratochvílová E., Kratochvílová H., Křivánková P., Landsmanová O., Landsmanová M., Leštinová J., Leštinová I., Librová H., Maděrová M., Malá A., Mužátková L., Novotná M., Prokešová M., Rolinková L., Sedláková L., Stará K., Stará A., Šímová L., Šímová I., Tomanová L., Varmužková J., Večeřová L., Vencálková I., Veselá J., Zárybnická I.

Registrované hráčky, které hrály soutěž: Bořilová, Brychtová, Kezniklová, Krajčovičová ml., Kratochvílová, Křivánková, Landsmanová O., Landsmanová M., Maděrová, Malá, Mužátková, Novotná, Prokešová, Rolinková, Sedláková, Stará A., Stará K., Šímová L., Varmužková, Večeřová, Veselá, Zárybnická (jména za svobodna).

 

Více fotografií jednotlivých družstev najdete na našem Facebooku: https://www.facebook.com/hazena.noveveseli.cz/

Příští neděli 12. července v 17 hodin se můžete na našich webových stránkách těšit na rozhovor s bývalou hráčkou našeho oddílu.

Partneři