70. léta: rozhovor

Druhý rozhovor ze série článků v rámci výročí 50 let činnosti našeho oddílu házené TJ Sokol Nové Veselí. 


379.jpg

Na fotografii stojí Mgr. Jan Landsman druhý zprava

70. léta: rozhovor

Před týdnem jsme Vám slíbili druhý rozhovor naší série ohlédnutí do historie novoveselské házené. Dnes Vám přinášíme rozhovor s bývalým hráčem a členem našeho oddílu panem Mgr. Janem Landsmanem.

 

1. Jak vzpomínáte jako jeden z prvních novoveselských házenkářů na začátky házené v Novém Veselí?

Příchodem učitele Josefa Smékala jsme začali tréninky házené na volejbalovém hřišti za školou. Míč byl každou chvíli v sousední zahradě, takže to byl problém. Na opravdovém hřišti jsme hráli jen na žákovských turnajích (např. žvýkačkovém). Později jsme mohli začít trénovat a hrát zápasy na nově zbudovaném  škvárovém  hřišti za Sokolovnou. Tam byl problém v tom, že se po tréninku nedalo nikde umýt, po zápasech se pak muselo  chodit do sprch na STS. Se současnou situací se to nedá vůbec srovnávat.

 

2. Byl jste kapitánem družstva, které hned v prvním roce, kdy začalo hrát, postoupilo do nejvyšší dorostenecké soutěže. Jak se Vám tento husarský kousek podařil?

V družstvu jsme byli všichni kamarádi, kteří se znali ze školy již mnoho let. Každý věděl, co může od druhého čekat, takže jsme se velice dobře doplňovali. Vedle toho jsme 3 x týdně absolvovali náročné tréninky, které začínali oběhnutím areálu STS. Postupně se zlepšovaly i materiální podmínky, to vše nakonec  vedlo k dobrým výsledkům.

 

3. Roční účinkování v nejvyšší soutěži bylo jistě velmi náročné, přesto jste zde uhráli velmi pěkný výsledek, skončili na 7. místě z 10 účastníků, a pouze díky reorganizaci soutěže a spojení české a moravské skupiny jste sestoupili. Jak na to vzpomínáte?

Byla to velmi hektická doba. Nikdo z nás předtím žádnou zkušenost s takovou situací neměl. Absolvování zápasů po celé Moravě bylo velmi náročné. K tomu jsme byli ještě mladí, takže vedle toho jsme měli i jiné záliby.

 

4. Jste pravidelným návštěvníkem našich zápasů. Jak hodnotíte dnešní házenou v Novém Veselí?

Je pravdou, že chodím na všechny zápasy ve zdejší hale. Obdivuji výbor házené, že je schopen zorganizovat takovou rozsáhlou házenkářskou činnost od minižáků až po družstvo mužů. Výsledky ve všech kategoriích jsou vynikající a jsem velice rád, že máme takové házenkářské pokračování.

 

5. Dají se nějakým způsobem srovnat podmínky, v jakých jste se připravovali na sezónu vy s podmínkami, které mají naše současná družstva?

Srovnávat podmínky dříve a nyní vůbec nelze. Je to obrovský rozdíl. My jsme hrávali většinou jen venku a to někdy za každého počasí. Ani bývalé házenkářské míče nemohou dnešním vůbec konkurovat. A na nějakou novoveselskou halu jsme v té době neměli ani pomyšlení.

 

6.Jak vidíte situaci házené v Novém Veselí v budoucnosti? Co byste chtěl novoveselské házené popřát k jejímu 50. výročí?

Přál bych si, aby současná rozsáhlá házenkářská činnost a vynikající výsledky vydržely v Novém Veselí co nejdéle.

 

Příští týden v neděli 5. července se můžete těšit na třetí článek, který nás přesune dále v naší historii. Společně se ohlédneme za kapitolou ženské házené, ktreré náš oddíl reprezentovaly. 

Výsledky
10.05.2020
Starší dorost
:
10.05.2020
Mladší dorost
:
26.04.2020
Starší dorost
:
26.04.2020
Mladší dorost
:
Partneři