Rozhovor s novým trenérem mužstva

V aktuálním článku přinášíme rozhovor s posilou našeho A-týmu - představujeme Petera Kostku, nového hlavního trenéra! 

#1klub1srdce 


363.jpg

S klubem ŠKP Bratislava jste spojený už mnoho let, na střední škole jste do bratislavského oddílu přestoupil. Jaké byly Vaše pocity, když přišla nabídka od Nového Veselí?

­Především jsem to nečekal. Myslím, že jsem patřil mezi většinu lidí, kteří si mysleli, že Pavel Hladík bude házenkářským Alexem Fergusonem (smích). Pocity byly výborné, přece jenom je to obrovská čest, když Vás osloví tak skvěle fungující klub, jehož sportovní progres je v rámci Česka i Slovenska příkladný. Samozřejmě, převzít tým po Pavlovi Hladíkovi je obrovská zodpovědnost. On je veselská legenda. Bude to obrovská výzva.

Rozhodování jistě nebylo snadné, co nakonec rozhodlo o změně Vašeho působiště?

Bylo to jedno z mých nejtěžších životních rozhodnutí. Jsem dítětem bratislavského ŠKP. Od roku 2006 jsem postupně prošel od trénování těch nejmenších dětí až po extraligový tým mužů. Vedle toho zároveň působím jako specializovaný trenér házené na Střední sportovní škole v Bratislavě, na které máme velké množství studentů, jejichž sportovní přípravu zastřešuji. Takže rozhodnutí odejít se skutečně nerodilo snadno. Jsou však výzvy, které se jednoduše neodmítají, a právě takovou výzvou byla nabídka z Nového Veselí. Po dlouhých letech v ŠKP Bratislava cítím, že se potřebuji kariérně posunout za dalšími výzvami. Moc se na to těším.

V pozici trenéra dorostenců jste v ŠKP se svými svěřenci získali několik mistrovských titulů. V roce 2017 jste se přesunul na pozici hlavního trenéra mužského A-týmu. Tehdy Vám bylo pouhých 33 let, byla to pro Vás velká osobní výzva?

Nejen výzva, ale také velká zodpovědnost, neboť se tehdy mělo hrát o účast v obnovené česko-slovenské soutěži HIL. Dostal jsem šanci, díky které jsem v průběhu tří let na pozici hlavního trenéra ŠKP Bratislava získal mnoho neocenitelných zkušeností. Zejména jsem také mnohé pochopil – věci, které Vás nenaučí na žádném semináři, ani si to nepřečtete v knihách. Projde si tím každý mladý trenér a je pouze na něm, do jaké míry dokáže získané zkušenosti využít v následujících letech své trenérské kariéry.

K trénování jste se dostal už v roce 2006, aktivní kariéru jste musel ukončit předčasně?

Už od dorosteneckých kategorií mě pronásledovaly zdravotní problémy. Celkem jsem absolvoval čtyři operace kolen a dodnes s nimi mám problémy, pokud se pravidelně nevěnuji speciálním cvičením. Všechno zlé je však pro něco dobré. Alespoň jsem mohl už během svých studentských let „přičichnout“ k trenérství a relativně brzo tak nastartovat trenérskou kariéru.

Jak byste se jako trenér charakterizoval? Jaká je Vaše trenérská filozofie?

Na rovinu si řekněme, že v házené už bylo téměř všechno vymyšlené a většina špičkových týmů vychází z podobných systémových principů. Rozhodují detaily a týmová chemie. Nepotřebujete mít nejlepší, ale nejsprávnější hráče. Výborná parta a zdravý týmový duch, tomu je nutné všechno podřídit. Zakládám si na výborné kondiční připravenosti a atraktivní hře. Jsem toho názoru, že je lepší vyhrát 30:28 než 20:18 a fanoušci budou domů odcházet s pocitem, že viděli rychlý a dynamický zápas.

Jak bylo řečeno, do Nového Veselí přicházíte ze slovenské extraligy. Měl jste, i přes své trenérské povinnosti, prostor sledovat také dění v české Extralize?

Upřímně, od okamžiku rozhodnutí, že společná soutěž HIL nebude, jsem sledoval českou soutěž méně. Přehled samozřejmě mám. Navíc, jak jsem zmiňoval již výše, správná chemie a rozdělení úkolů v družstvu nejsou důležité pouze ve vztahu k hráčské kabině, ale i v realizačním týmu. Jsem týmový hráč, který si uvědomuje, že úspěch je schovaný v precizním rozdělení si úloh, pravidelné komunikaci a upřímných vztazích. Nepochybuji, že se nám podaří vytvořit silný realizační tým, který zvládne kvalitní přípravu na každého soupeře v Extralize.

Vzhledem k aktuální situaci není zatím jasné, kdy se bude celý tým moci sejít. Přesto určitě máte v hlavě určitou vizi či ambice, s kterými do Nového Veselí přicházíte?

Tuto myšlenku bych otočil. To klub jakým je Sokol Nové Veselí má dlouhodobé vize, jasně rozeznatelný „genetický kód“ založený na silném klubismu, místním patriotismu a skvělé práci s mládeží. Není to o tom, že přijde nějaký Peter Kostka a bude si zde realizovat svoje představy a klub se mu přizpůsobí. Právě naopak. Moc rád pracuji s mladými hráči, obdivuji kluby, které jsou vybudované od mládeže, a zapojení vlastních odchovanců do seniorského týmu je jejich prioritou. Identicky jsme fungovali také v ŠKP Bratislava. Mně bude ctí se na tomto procesu podílet i v Novém Veselí a udělám všechno pro to, abych tento proces svými zkušenostmi a názory obohatil.

Pozice hlavního trenéra klubu české Extraligy, který také poprvé okusil evropské poháry, bude jistě další výzva Vaší trenérské kariéry. Chtěl byste závěrem něco dodat či vzkázat novoveselským fanouškům?

Velmi se na ně těším! Právě plná tribuna hlučných a oduševnělých příznivců, kteří dlouhé roky pevně stojí za novoveselskou házenou, je jedním z hlavních symbolů Sokola Nové Veselí. Nemůžu slíbit titul, ani že vyhrajeme všechny zápasy v sezóně. Co však můžu slíbit je, že uděláme maximum, aby fanoušci po každém zápase odcházeli s pocitem, že jejich hráči nechali na hřišti celé srdce.

 

Individuální a týmové úspěchy:

2012 – 2014       asistent trenéra kadetské reprezentace Slovenska

2014 – 2017       asistent trenéra juniorské reprezentace Slovenska

2016 – 2020       hlavní trenér A-týmu ŠKP Bratislava

2013/2014          Mistr SR, mladší dorost

2015/2016          Mistr SR, starší dorost

2016/2017          Mistr SR, starší dorost

Partneři