Hodnocení sezóny 2018/2019

Sezóna 2018/2019 byla dost podobná jako ta předchozí. Jsou věci, které mě potěšili, ale taký se našly věci, se kterými jsem moc spokojený nebyl. Budu se snažit věnovat každému bodu, dle kterých hodnotíme úspešnost/neúspěšnost sezóny.


149.jpg

1. Umístnění mančaftu – je nejjednodušší část hodnocení. Skončili jsme na 2. místě v této sezóně, kde bilance našeho mančaftu byla 20 vítězství, 1 remíza a 1 prohra. Náš největší konkurent o titul, Dukla Praha, byl ve stejné situaci, takže o konečné umístnění rozhodovaly vzájemný zápasy. V Prahe jsme prohráli o 7 branek a doma jsme zvítězili pouze o 3, a tak mistrovský titul získala Dukla. Na začátku sezóny jsme si určili cíl vybojovat účast na ČS pohárů, který jsme splnili, ale určitě nejsme šťastní, že stačilo málo a mohlo to dopadnout ještě líp. Myslím si, že pro tým, jako i pro soutěž staršího dorostu bylo dobré, že v této sezóně nebyl tak jasně dominantní mančaft, jako minulý rok Zubří, které jasně vyhrávalo své zápasy a od začátku sezóny bylo jasné, kdo bude oslavovat titul mistra ČR. Naši náladu však pokazilo umístnění na ČS pohárů, kde jsme obsadili 4. místo, které za mě není reálné a musíme se z toho turnaje poučit na příští sezónu.

2. Zapracování mladších dorostenců do kádru staršího dorostu – jsme zvládli i tento rok poměrně slušně. V letošní sezóně nastoupilo za starší dorost 26 hráčů, čehož bylo 7 mladších dorostenců (Radek Vencálek, Tomáš Mareček, Jan Ševčík, Aleš Dolejší, Martin Hanták, Filip Chalupa, Dan Dušek). Mladí kluci tak měli možnost nastoupit v zápasech, které jsou na vyšší úrovni po fyzické, ale i po herní stránce. Tyto zkušenosti jsou pro ně velice důležité a je potřeba vzpomenout i na to, že v některých zápasech dokázali přinést do utkání přidanou hodnotu a neměli jenom epizodní roli.

3. Zapracování starších dorostenců do kádra mužů – stejně jako u mladšího dorostu, tak i u starších dorostenců je velmi důležité, aby získávali zkušenosti ve starší kategorie. V případě staršího dorostu je to dokonce i důležitější, a to z jediného prostého důvodu: přechod z dorostu k chlapům je nejtěžší v házené. Dynamika, síla i kvalita hry je diametrálně rozdílné a u vícera hráčů je právě tento přechod zlomový krok v jejich házenkářské kariéře. Myslím si, že v tomto směru jsme udělali důležitý krok. Až 7 hráčů z dorostu (Vojtěch Václav, Radek Flajsar, Jakub Flajsar, Filip Bartůněk, Andrej Parolly, Ondřej Řepa, Jiří Gregorovič) nastoupilo v ligových nebo v pohárových zápasech za náš „A“ tým a mohli si tak na vlastní kůži vyzkoušet, jaký je vzpomínaný rozdíl mezi oběma kategoriemi. Dobrá zpráva pro náš oddíl je, že 6 ze 7 hráčů se prosadili i gólově.  Výsledkem toho je, že dva hráče ze staršího dorostu (Filip Bartůněk, Radek Flajsar) podepsali smlouvu a od příští sezóny budou součástí extraligového mančaftu. Pevně věřím, že tuto tendenci zachováme a povede se nám každý rok posunout 2-3 hráče k mužům. Byla by to super vizitka naší akademie.  Určitě na tom budeme usilovně pracovat.

4. Výchova hráčů – nemůžeme zapomenout na to, že naše hlavní úloha, jako trenérů mládeže, je vychovávat hráče pro seniorskou kategorii. Z důvodu, že jsme klub se statusem TCM, tak vzhledem ke zvýšeným požadavkům je naše práce o to těžší. V praxi to znamená, že máme vychovávat hráče, kteří jsou schopní prosadit se do extraligových klubů a za pár let budou klepat na dveře mužské reprezentace. Samozřejmě dostat se na takovou úroveň je velice náročné a zvládne to jenom pár hráčů. Proto i naše nároky na naše svěřence jsou a budou vysoké. Snažíme se vychovávat hráče, kteří budou „malí profíci“. Profesionalizmus v našem pojetí znamená: vědomá příprava na vytčené cíle, sebezdokonalování, správná životospráva, absolvování více než povinný tréninkový proces. A přesně v tomto máme největší rezervy. Věřím, že příští sezónu dokážeme udělat další krok v tom, aby hráči pochopili, že: „když chci být lepší, musím udělat víc“… jinak to ve sporte nefunguje.

5. Celkové hodnocení – jak už jsem vzpomínal, snažíme se o výchovu konkurenceschopných hráčů, kteří se budou postupně prosazovat mezi muži, vzdělávat je nejenom v házená, ale i v oblastech, které také ovlivňují výkony a patří k vrcholovému sportu. I proto jsme zajistili spolupráci s několika odborníky. Např. PhDr. Jiří Šlédr měl přednášku i individuální rozhovory ohledně psychologie sportu, společně s házenkářsko/kondičním trenérem z Bratislavy, Tadeášom Mikesem, jsme otestovali hráče pomoci FMS systému, abychom zjistili, které jsou problémové partie jejich pohybového aparátu, anebo na závěr sezóny jsme se dohodli na spolupráci s Handball Prep (Boris Aspridis a Jan Musil), kteří nám připravili program Off –  Season, individuální přípravu na další sezónu. Musím říct, že i pro nás trenéry byly přednášky nebo informace od zmiňovaných odborníků velice zajímavé. I proto doufáme, že kluci si vzali pro jejich individuální růst to nejdůležitější a pomůže jim to k tomu, aby byli ještě lepší házenkáři. Tato sezóna nám dala hodně, byla náročná a teď je potřeba si kvalitně odpočinout, dobít si baterky, aby sezóna 2019/2020 byla alespoň tak úspěšná, jestliže ne lepší, než byla tato. Ať si každý užije krásné léto a od 21. 7. 2019 pracujeme dál naplno.

Partneři