Rozhovor s trenérem "A" týmu

Máme za sebou historicky nejúspěšnější sezonu, a tak přinášíme rozhovor s trenérem "A" týmu. Ten v rozhovoru hodnotí právě ukončenou sezónu a zároveň informuje o té příští. Dozvíme se něco o přípravě, chystaných posilách a také o strategii výběru nových hráčů.


144.jpg

Jak hodnotíte sezónu 2018/2019 a kde vidíte hlavní příčiny úspěchu?

"Sezónu hodnotím samozřejmě kladně. Zvládli jsme ji jak sportovně tak výsledkově. Hlavní příčiny úspěchu vidím v tom, že jsme zvládli přestupní období a tým byl velmi dobře složený charakterově i herně. Fungovalo to jak na hřišti tak v kabině. Dalším ukazatelem byla dlouhodobá výkonnost. Kromě zápasů s Hranicemi doma a TV utkání ve Frýdku a doma s Plzní jsme dokázali prakticky celý rok držet naši výkonnost na možnostech týmu. Za nejdůležitější však považuji fakt, že se projevuje to, na čem pracujeme už tři roky. Začíná být vidět trénovanost, a to jak fyzická tak silová. Některé týmy začínáme v těchto aspektech převyšovat, což bylo markantní hlavně v zápasech o umístění. Navíc nám opět pomohli i fanoušci. Některé koncovky zápasů byly oni tím faktorem, který rozhodl o našem vítězství. Moc jim za to děkujeme a jsem rádi, že jsme jim dali tento velký úspěch."

 

Je něco s čím jste byl v sezoně nespokojený?

"Tak vždy, i kdybyste uhráli medaili, najdete něco, co byste s odstupem času změnil. Ale pro mě je zásadní, že jsme prožili velmi dobrý rok v lidské rovině. Tým byl opravdu velmi dobře nastavený. Bohužel jsme měli menší počet konkurence schopných hráčů, a proto jsme měli nižší tempo postupného útoku, než bych si asi představoval. Měli jsme také rezervu v přechodu do druhé a třetí vlny, ale to opět pramenilo z menšího počtu střídání. Ale to jsou drobnosti, které vidíme a v příští sezoně podle toho stavíme tým. Navíc hráči širšího kádru se stále zlepšují a věříme, že už v příští sezoně budou schopni odehrát větší minutáž."

 

Co play-off. Mrzí hodně vypadnutí s Duklou Praha?

"Samozřejmě jsme byli zklamaní. Ale na druhou stranu je to přirozený vývoj našeho klubu. Jsme v extralize třetí sezonu. Když jsme postoupili, většina to viděla na epizodní záležitost. My ale tvrdě pracujeme nejen na hřišti, ale i mimo něj, a klub se neskutečně posunul. Za tři roky jsme přehodnotili mnoho věcí, které jsme nemohli vidět bez zkušeností s extraligou. Klub se navíc posunul i v infrastruktuře. Velký posun se týká především zázemí a vybavenosti klubu. Stejné zkušenosti jsme jako tým a klub získali v play-off. Je to úplně jiná soutěž a opravdu nás to posunulo. O to více, že to bylo s Duklou Praha, která je, co se týká jména a věcí okolo klubu, v TOP tři v české házené. Musím přiznat, že jsme se hodně naučili a věřím, že to v příštích letech zúročíme.

 

Klub již oznámil odchody a první dva příchody hráčů z dorostu. Odchází klíčový hráči Kežič a Živojinovič a také talent Skalický. První dvě oznámené posily je asi rovnocenně nenahradí. Co ještě můžou fanoušci čekat a jaký bude tým v příští sezoně. Je možné, že budeme opět hrát takto nahoře?

"Je to opravdu citelné oslabení. Kežič byl mozek týmu, držel náš systém. Marko bojovník, který je spolehlivý v obraně i útoku. A Ondra je talent a v budoucnu bude skvělý házenkář. Ale přesto myslím, že první dvě představené posily jsou velmi důležité. Jsou to kvalitní házenkáři a lidsky splňují základní vize klubu a týmu. Je to naše budoucnost, a i když nenahradí tyto hráče hned, jsou to kluci, kteří podřídí týmu svoje ego a osobní ambice. Takové hráče hledáme a já jsem moc rád, že do týmu přijdou. Věřím, že jim kluci z týmu pomůžou a oni půjdou rychle nahoru."

 

Ano to souhlasím, ale je ambice být opět nahoře? A co zbývající posily? Myslíte, že nahradí odcházející hráče?

"Musím říct, že toto přestupní období bylo nejnáročnější v historii klubu. Hlavně post pravé spojky je specifický v tom, že potřebujete ideálně leváka. My jsme navíc chtěli střelce z dálky, protože Roman Dodica je spíše silný ve hře 1:1. Prostě chceme mít všechny varianty. Jednali jsem asi s 30ti hráči. Vzhledem k tomu, že máme omezený rozpočet, je velmi těžké najít hráče, který splňuje naše kvalitativní požadavky a můžeme si ho dovolit. Nakonec se podařilo a dalšího leváka jsme získali. Myslíme si, že bude nejen kvalitní náhradou za Marka, ale zároveň i tváří a oživením extraligy. Bude to velké překvapení. Rádi bychom alespoň trochu rozvířili klidné vody naší extraligy a také přispěli ke zvýšení atraktivity. Co se týká dalších dvou posil, tak jednání proběhlo velmi korektně. Oba hráče sledujeme dlouhodobě a jsme přesvědčeni, že jsou pro náš klub dobrou variantou."

  

Jaké jsou tedy ambice do nové sezony?

"Na to je zatím brzo. To uvidíme, až v průběhu přípravy. Už teď je ale jisté, že budeme trošku jiný tým. Tým bude mnohem širší, bude větší konkurence. Odešel Kežič, který měl určitý styl hry a byl svým způsobem specifický. Nově příchozí hráči jsou jiní. Věříme, že budeme hrát rychlejší tempo postupného útoku s větší agresivitou. Ale musíme také udržet i rozvahu a nízký počet technických chyb, tohle přesně nám dával Kežič. Velmi důležité bude, abychom si jako tým vytvořilo opět dobrou atmosféru v kabině. Lidské nastavení týmu je stejně důležité jako vlastní trénink. Bez toho nelze udělat úspěch. Přivádíme navíc tři nové hráče, kteří jsou ve svých týmech absolutní lídři. Zde se budou muset podřídit týmu, to bude velmi důležité a klíčové."

 

Stále zmiňujete složení týmu a výběr hráčů co tedy musí hráč splňovat, aby byl proto náš tým ten pravý?

"Zde bych to rozdělil na dvě kategorie. Jedna je hráč, který dostane smlouvu po ukončení kategorie dorostu. Zde hráče dokonale známe, protože je v klubu minimálně 4 roky a hráče vidíme každý den. Zde nás nejvíce zajímá priorita házené v žebříčku hodnot a lidský rozměr hráče. Tedy talent a počet gólů v dorostu je pouze plus, ale není to nejdůležitější. Rozdíl mezi kategoriemi je tak značný, že většina hráčů musí další 2–3 roky trénovat a hrát za "B" tým nebo někde hostovat, aby byli připravení být plnohodnotným hráčem "A" týmu. A na to potřebujete značný charakter a pokoru."

 

A hráči, které přivádíte z jiných klubů a zahraničí?

"Zde se snažíme najít už konkrétního, ideálně hotového hráče, který nám typologicky chybí a hodí se do systému hry, kterou chceme hrát. Máme 9 kritérií, které by měl hráč splňovat. Hráč, kterého přivádíme z dorostu musí splňovat minimálně 5 z 9 kritérií. Hráč mimo klub minimálně 7 z 9. Máme databázi 3–5 hráčů na každém postu, které sledujeme. A vlastní výběr provádí 5ti členná sportovní rada, která musí být minimálně v poměru 4:1 přesvědčena, že je to správný hráč pro náš tým. Ale zjednodušeně - všechno se točí kolem rovnice LIDSKÝ CHARAKTER x KVALITA x CENA x TRÉNOVATELNOST."

 

Zní to složitě?

"Je to hlavně časově náročné – někdy si říkáme, že nad tím přemýšlíme až moc. Letos měla sportovní rada 11 porad, kde se rozhodovalo o doplnění týmu. Ale bez toho to nejde. Pokud uděláte dobré rozhodnutí tak máte na 1 - 3 roky hráče co vám může dát úspěch. Pokud uděláte chybu, je to obráceně. Samozřejmě nejlepší je doplnit hráče z našeho dorostu. To je cesta, kterou chceme jít. Teď vidím v mladším a starším dorostu 14 zajímavých hráčů, kteří splňují to, co hledáme. Ale mají před sebou ještě 1–3 roky v dorostu, a to se může mnohé změnit. Navíc jsou to hráči, kteří splňují zhruba 3 kritéria. Tedy nejen, že musí udržet co mají, ale musí pracovat na dalších věcech. Někdo na síle, jiný na technice, jiný na zodpovědnosti a chování mimo hřiště."

 

Co čeká tým teď po skončení soutěže?

"Budeme nadále trénovat. Zaměření bude hlavně na sílu. Na té chceme nadále intenzivně pracovat. Poté fotbálky na udržení atletické kondice. Budeme trénovat 3 x týdně. Poslední akcí bude 16. června exhibice v Sezimově Ústí, kde budeme hrát na oslavách klubu. Moc se tam těšíme, protože je to mateřský klub Martina Přibyla, Vildy Kulhavého a Zbyška Zůbka. Ti u nás hráli v dorostu a my jsme moc rádi, že jim to můžeme vrátit naší účastní. Poté už nás čeká dovolená. Hráči dostanou individuální plán a měsíc se neuvidíme.

 

Co letní příprava, co tým čeká?

"Začínáme 15. července. Tři týdny se budeme připravovat doma v ZDT Aréně. Máme nové hráče na postu střední spojky tedy hned od třetího dne přípravy budeme mít pravidelně míč a herní tréninky. Poté nás čeká kvalitně obsazený domácí turnaj Memoriál Josefa Smékala, turnaj v Rakousku a končíme herním soustředěním v Chorvatsku. Příprava se nám letos podařila poskládat velmi dobře. Myslím, že bude ještě lepší než ta minulá. Snad se to vše projeví i v sezóně."

 

Co by nás ještě mohlo zajímat, co chcete ještě sdělit fanouškům?

"Myslím, že už jsme toho řekli hodně. Spíše bych chtěl za celý tým poděkovat všem, co pracují pro úspěch našeho týmu. Vedení klubu, trenérům mládeže, partnerům a sponzorům, lidem, co se podílejí na organizaci turnajů a utkání. A hlavně fanouškům. Věřte, že celý tým si opravdu moc váží Vaší podpory a je pro nás velkou ctí být součástí tohoto krásného příběhu. Všem přeji hezké léto a krásnou slunečnou dovolenou a doufám, že příští sezona nám přinese minimálně stejně radosti jako tato právě ukončená."

Pozvánky
26.01.2022 19:00
TJ Sokol Nové Veselí - Lovci Lovosice (SF Český pohár)
Muži
02.02.2022 19:00
TJ Sokol Nové Veselí - HBC Ronal Jičín
Muži
Partneři